Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kraków/ Rozstrzygnięto konkurs „Mądra Książka Roku”

21.04.2017 Uczelnie, Konkursy

Fot. Fotolia

„Krótka historia rozumu” Leonarda Mlodinowa i „Atomowa przygoda profesora Astrokota” Dominica Wallimana i Bena Newmana zdobyły nagrody główne w konkursie „Mądra Książka Roku”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

Ogłoszenie wyników konkursu za 2016 r. odbyło się w czwartek w Collegium Novum UJ w Krakowie.

 

"Ten konkurs to wspaniała sprawa. To jest niezwykle ważne pokazać ludziom, zwłaszcza młodym, że książka jest fascynująca, a jeszcze jak to jest książka o nauce, to pokazuje największe otwarcie, jakie może być u człowieka, otwarcie jego mózgu" – powiedział rektor UJ Wojciech Nowak.

 

Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.

 

"Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata" (ang. The Upright Thinkers) autorstwa fizyka Leonarda Mlodinowa została nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dorosłych. Publikację, wydaną przez Prószyński i S-ka, przełożył na język polski Sebastian Szymański. W książce autor próbuje się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi nauki i naszego pojmowania rzeczywistości, zadaje też pytania, czy opracowane przez ludzi modele są kompletne i jak wielki jest Wszechświat.

 

„Atomowa przygoda profesora Astrokota” (Professor Astro Cat’s Atomic Adventure) fizyka Dominica Wallimana oraz pisarza i ilustratora Bena Newmana otrzymała nagrodę w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Książkę, w przekładzie Jerzego Kowalskiego-Glikmana, wydał Entliczek. Publikacja – zdaniem komisji konkursowej – zabiera dzieci w fascynująca podróż po świecie fizyki i za pomocą prostego języka opisuje skomplikowane zjawiska fizyczne.

 

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia: nagrodę redaktorów serwisu Mądre Książki, nagrodę społeczności akademickiej UJ i nagrodę internautów.

 

Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki trafiła do Templa Grandina i Richarda Panka, autorów „Mózgu autystycznego. Podróży w głąb niezwykłych umysłów”, nagrodę internautów otrzymali Andrzej i Marta Goworscy za „Naukowców spod czerwonej gwiazdy”, a wyróżnienie społeczności akademickiej UJ odebrali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Mapy. Obrazkową podróż po lądach, morzach i kulturach świata”.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi