Strona główna Aktualności
Technologie

Gowin: na targach w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych

21.04.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Na targach branży przemysłowej w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych i wielu polskich innowatorów – zapowiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Polska jest w tym roku partnerem targów.

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 odbędą się w Hanowerze (Niemcy) między 24 a 28 kwietnia.

 

"To są najważniejsze targi technologiczne na świecie. (...) Polska będzie tzw. głównym partnerem tegorocznych targów, czyli tak naprawdę głównym bohaterem" - powiedział w piątek podczas spotkania z dziennikarzami w resorcie nauki Jarosław Gowin. Jego zdaniem jest to szansa dla naszego kraju.

 

"Nasza obecność w Hanowerze to jest okazja do pokazania twarzy Polski innej niż ta, jakiej obraz dominuje w mediach zagranicznych. Myślę o twarzy dużo prawdziwszej. Chcemy pokazać naszych wybitnych polskich uczonych, chcemy pokazać twarz młodych, zdolnych naukowców. Chcemy pokazać, że Polska jest krajem tętniącym przedsiębiorczością, tętniącym start-upami" - powiedział wicepremier.

 

Polska będzie miała w Hanowerze dwa stoiska.

 

Polskie stoisko narodowe będzie największym stoiskiem na targach. Na ponad 1200 m2 zostanie zaprezentowany szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe.

 

Poza tym pojawi się, organizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce. Tam, na ponad 400 m2 goście i uczestnicy targów poznają 27 rozwiązań - najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

 

"Wieziemy do Hanoweru elitę polskich uczonych różnych pokoleń i wieziemy cały szereg bardzo interesujących, potencjalnie efektywnych technologicznie gospodarczo wynalazków. Wieziemy to po to, by z jednej strony pokazać ogólny potencjał polskiej nauki, ale z drugiej strony, żeby zainteresować konkretnych inwestorów współpracą z zespołami badawczymi" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Wśród polskich rozwiązań, które będzie można oglądać na Hanower Messe są m.in. tramwaj indywidualny, 15-milimetrowy robot-gąsienica, robot do zapylania roślin, system do detekcji i neutralizacji dronów czy nowy tomograf PET.

 

Uczestnicy targów, dzięki przygotowanym przez NCBR „wirtualnym spacerom”, przeniosą się do nowoczesnych i świetnie wyposażonych polskich laboratoriów, które śmiało mogą konkurować z zagranicznymi ośrodkami, świadcząc usługi w zakresie B+R dla biznesu i instytucji naukowych. W ten sposób zaprezentują się m.in. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN czy Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

 

Ludwika Tomala (PAP)

 

lt/ agt/

Tagi: mnisw , ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi