Strona główna Aktualności
Świat

Finalny przelot sondy Cassini koło Tytana

21.04.2017 Świat

Sonda Cassini i księżyc Tytan – wizja artystyczna. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

W najbliższą sobotę amerykańska sonda Cassini po raz ostatni zbliży się do Tytana, największego księżyca Saturna. Wkrótce sonda rozpocznie finalny etap swojej misji, aby we wrześniu ulec zniszczeniu w atmosferze planety.

Zbliżenie do Tytana nastąpi 22 kwietnia. Najmniejsza odległość pomiędzy sondą, a księżycem wyniesie 979 kilometrów od powierzchni obiektu. Przelot nastąpi z prędkością około 21 tysięcy km/h. Będzie to 127 bliskie spotkanie z Tytanem w całej historii misji Cassini.

 

Radar pracujący na pokładzie sondy kosmicznej zostanie wykorzystany przez naukowców do zbadania, czy nastąpiły zmiany w metanowych jeziorach i morzach na powierzchni Tytana. Będzie wykonana także próba zmierzenie głębokości mniejszych jezior. Naukowcy chcą również poszukać pewnej wyspy – tajemniczej struktury na jednym z mórz, która zmieniała wygląd w trakcie kilku przelotów sondy koło Tytana. Być może uda się ustalić, czy za tę strukturę odpowiadają fale, pęcherzyki, unoszący się materiał, czy może coś zupełnie innego.

 

Dodatkowo oddziaływanie grawitacyjne Tytana zostanie wykorzystane do zmiany orbity sondy. Przelot koło Tytana jest wstępem do końcowego etapu misji Cassini, tzw. Wielkiego Finału, w ramach którego sonda obiegnie 22 orbity przechodzące bliżej Saturna niż dotychczas, przelatując w obszarze pomiędzy wewnętrzną krawędzią pierścieni a planetą, stopniowo zacieśniając orbitę. Na koniec zanurkuje w atmosferę Saturna. Koniec misji, w trakcie którego sonda ulegnie zniszczeniu, nastąpi 15 września br.

 

Naukowcy zdecydowali się na takie zakończenie misji (zniszczenie sondy w atmosferze Saturna), aby uchronić księżyce planety przed potencjalnym upadkiem sondy po wyczerpaniu się zapasów paliwa. Szczególnie cenny może być Enceladus, który pod lodową skorupą może posiadać ocean.

 

Sonda Cassini została wystrzelona z Ziemi 15 października 1997 r. i dotarła na orbitę wokół Saturna 1 lipca 2004 r. Od tamtej pory przez prawie 13 lat badała planetę, jej pierścienie i księżyce. Misja Cassini-Huygens jest prowadzona przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i Włoską Agencją Kosmiczną. (PAP)

 

cza/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polacy badają cywilizację egipską już od wieków Polacy badają cywilizację egipską już od wieków

Za pierwsze polskie wykopaliska w Egipcie nie odpowiada wcale uznawany za nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski, ale żyjący trzy i pół wieku wcześniej Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->