Strona główna Aktualności
Uczelnie

UW i Urząd m.st. Warszawy podpisały porozumienie o współpracy

24.04.2017 Uczelnie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (L) oraz rektor UW Marcin Pałys (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między m.st. Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim. Fot. PAP/Rafał Guz 21.04.2017

Lepsze wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego Uniwersytetu Warszawskiego dla potrzeb stolicy, realizowanie wspólnych projektów badawczych, to niektóre założenia podpisanego w piątek porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Urzędem Miasta st. Warszawy.

Porozumienie o współpracy między Miastem Stołecznym Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim podpisali w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Dokument podpisano na 10 lat.

 

"To umowa ramowa, która stwarza płaszczyznę do podpisywania kolejnych dokumentów tego typu. Będą one dotyczyły już konkretnych projektów studenckich, wolontariackich; wszystkich tych, w których uniwersytet i miasto mogą dobrze współpracować dla obopólnej korzyści" - powiedział w piątek rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.

 

"Współpraca między różnymi jednostkami a Uniwersytetem Warszawskim już trwa. Teraz ją sformalizowaliśmy. Chodzi o to, aby do Warszawy przyjechało jak najwięcej studentów" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dotychczasowa współpraca - między uczelnią a miastem - jak wyjaśniała prezydent Warszawy - dotyczyła m.in. wolontariatu, prac dyplomowych, kwestii urbanistycznych, komunikacji społecznej, wspólnych seminariów, wykładów, konferencji.

 

W przyszłości współpraca ma odbywać się na kilku płaszczyznach. "Jedna płaszczyzna to zaangażowanie naszych naukowców - szczególnie z dziedziny nauk społecznych - do współpracy przy planach rozwoju miasta, polityk publicznych i ich ewaluacji" - powiedział rektor UW.

 

Jak mówił, coraz częściej rozwój miasta jest prognozowany w oparciu o wiele danych, tzw. big data, które gromadzone są przez najróżniejsze czujniki, kamery. "To też nasz obszar zainteresowań. Chcielibyśmy umieć lepiej obrabiać te dane - tak, aby wyniki tej pracy były przydatne społecznie. Liczymy na to, że wspólne przedsięwzięcia z miastem będą miały nie tylko charakter naukowy, ale że będą od razu koncentrowały się na konkretnych problemach mieszkańców, począwszy od takich zagadnień jak smog, a skończywszy na organizacji ruchu czy rozwoju nowych ścieżek komunikacji" - mówił prof. Pałys.

 

W ramach programu wieloletniego rozwoju Uniwersytet będzie budował w Warszawie kilkanaście budynków. "Chcielibyśmy, aby harmonijnie łączyły się one z architekturą miasta. Nie tylko spełniały funkcje uczelniane, ale także funkcje publiczne. To obszar najintensywniejszej współpracy" - przyznał rektor UW. Budynki te powstaną przede wszystkim na Powiślu, i na Służewcu - gdzie znajdzie się miasteczko akademickie. Z kolei na terenie Kampusu Ochota rozbudowane będzie centrum sportu studenckiego i centrum kultury studenckiej.

 

Uniwersytet Warszawski kształci ponad 44 tysiące studentów, ponad 3 tys. tys. doktorantów oraz 3,4 tys. uczestników studiów podyplomowych. Roczny budżet UW sięga 1,4 mld zł. Przychody Uniwersytetu z działalności naukowej wzrosły z niecałych 100 mln zł w 2005 roku do ponad 380 mln zł w roku 2014. Do uczelni należą 123 budynki, których łączna powierzchnia to blisko 460 tys. m.kw. W 2016 roku uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia działalności. (PAP)

 

ekr/ zan/

Tagi: stolica , uw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi