Strona główna Aktualności
Świat

Dzięki nauce języków w dzieciństwie, łatwiej uczymy się obcych słów w dorosłości

07.05.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dzięki nauce języków obcych w dzieciństwie, nasz mózg w dorosłości łatwiej uczy się słów pochodzących z innych języków - donosi badaczka Uniwersytetu w Helsinkach.

Eksperyment przeprowadzony przez Lilli Kimppę z Uniwersytetu w Helsinkach rzuca światło na sposób, w jaki nasz mózg zachowuje się podczas nauki nowego języka.

 

Badaczka rejestrowała reakcje osób biorących udział w eksperymencie za pomocą badania EEG. Uczestnikom - których pierwszym językiem był fiński - puszczano nagrania, na których powtarzano zarówno prawdziwe fińskie słowa, jak również nieistniejące słowa zgodne lub niezgodne z zasadami tworzenia słów w języku fińskim.

 

Kiedy uczestnicy słyszeli nowe wyrazy, badanie rejestrowało zwiększenie aktywności mózgu trwające aż do momentu zakończenia powtarzania tego słowa. Proces ten nie zachodził w przypadku słów już znanych. Kimppa tłumaczy to jako sygnał rozpoczęcia procesu zapamiętywania. „Rozmiar tej reakcji odpowiadał temu, jak dobrze uczestnicy zapamiętali nowe słowa” – dodaje badaczka.

 

Jak się okazało, nie znaleziono większych zależności pomiędzy poziomem uwagi poświęconym konkretnym słowom a tym jak dobrze zapamiętali je uczestnicy badania. Wyniki były podobne w dwóch wersjach eksperymentu: zarówno kiedy nagranie puszczane było "w tle", jak i wtedy, kiedy uczestników poproszono o zwracanie na nagranie szczególnej uwagi.

 

Osoby, które wcześnie zaczęły uczyć się języków obcych, lepiej zapamiętywały też zupełnie nowe, obco brzmiące słowa. Sugeruje to, że wczesna nauka języków obcych pomogła ich mózgom lepiej przystosować się do uczenia nowych słów w innych językach.

 

Z kolei osoby, które później zaczynały uczyć się języków obcych, o wiele skuteczniej zapamiętywały nowe słowa zgodne z zasadami języka fińskiego – co badaczka również łączy z wiekiem, w którym rozpoczęły one naukę języków obcych. "Wygląda na to, że ich mózgi były lepiej dostrojone do ich rodzimego języka” – wyjaśnia Kimppa.

 

Wyniki badania, będącego rezultatem pracy doktorskiej badaczki Uniwersytetu w Helsinkach, są dostępne na stronie: https://helda.helsinki.fi/handle/10138/178917 (PAP)

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi