Strona główna Aktualności
Uczelnie

Od środy w Kielcach Dni Narodowego Centrum Nauki

08.05.2017 Uczelnie, Imprezy naukowe

Fot. Paweł Małecki

Sympozjum o roli systemu grantowego w poprawie jakości badań w Polsce będzie głównym wydarzeniem 5. edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. Dwudniowe przedsięwzięcie, na które złożą się także warsztaty dla naukowców i pracowników administracyjnych uczelni, rozpocznie się w środę w Kielcach.

Dni NCN to cykliczna impreza organizowana przez Narodowe Centrum Nauki - rządową agencję wykonawczą, finansującą projekty z zakresu badań podstawowych. Od pięciu lat centrum we współpracy z kolejnymi polskimi uczelniami zaprasza pracowników naukowych i administracyjnych z całego kraju do udziału w warsztatach i spotkaniach, poświęconych aktualnej ofercie grantowej. Najnowsza edycja odbędzie się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

"Dni Narodowego Centrum Nauki to dla nas ważne wydarzenie i zdecydowanie coś więcej, niż tylko kolejne szkolenie" – podkreślił cytowany w komunikacie przesłanym PAP dyrektor NCN, prof. Zbigniew Błocki.

 

"Dwa dni spędzone na wspólnej pracy i rozmowach z przedstawicielami kolejnych regionów akademickiej Polski pozwalają nam wszystkim, zarówno pracownikom, jak i Radzie NCN, lepiej poznać lokalny punkt widzenia, objaśnić ostatnie posunięcia Centrum, skonsultować kierunek zmian i wypracować wspólne rozwiązania" – podkreślił profesor.

 

Kolejną edycję wydarzenia, organizowaną we współpracy z gospodarzami Dni NCN 2017 – władzami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - wzbogacono o sympozjum, poświęcone znaczeniu systemu grantowego w Polsce we wzmacnianiu doskonałości naukowej. Spotkanie odbędzie się w czwartek, w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego kieleckiej uczelni.

 

Podczas sympozjum wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, wypowie się na temat doskonałości naukowej w strategii rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wpływ działalności Narodowego Centrum Nauki na jakość badań naukowych w Polsce podsumuje natomiast przewodniczący Rady NCN, prof. Janusz Janeczek. Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Kistryn oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński poruszą temat roli systemu grantowego – odpowiednio - w tworzeniu wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju w obszarze nauki.

 

W drugiej części sympozjum o badaniach finansowanych przez NCN wypowiedzą się laureaci konkursów Centrum. Dr hab. Jakub Szlachetko (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) opowie o odnawialnej energii i absorpcji światła w nanomateriałach, a dr Marta Woźniak (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) przedstawi zagadnienie badania tkanin średniowiecznej Nubii. Z kolei dr Magdalena Kulma (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN) wygłosi prezentację "Rozszyfrowywanie lizeniny, czyli co kryją w sobie toksyny".

 

Uczestnicy Dni NCN – tak jak w poprzednich latach - będą mogli skorzystać z oferty szkoleniowej Centrum. Warsztaty potrwają dwa dni. Pracownicy administracyjni jednostek naukowych, zaangażowanych w obsługę administracyjną projektów finansowanych przez NCN dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować wniosek od strony formalnej, a także poznają zagadnienia związane z obsługą projektu przyjętego do realizacji - aż do etapu rozliczenia i zamknięcia prac. Poruszony zostanie również temat kontroli realizacji projektu w jednostce.

 

Specjalne warsztaty przygotowano także dla potencjalnych wnioskodawców projektów - naukowców, którzy nie kierują i dotąd nie kierowali projektem badawczym finansowanym przez resort nauki, Komitet Badań Naukowych lub NCN. Tematyka warsztatów obejmie zasady pisania wniosków o finansowanie projektów badawczych, kwestię rzetelności badań naukowych, przygotowanie merytorycznej części wniosku i kosztorysów, ocenę wniosków w systemie peer review oraz analizę dokumentów konkursowych i wymagań formalnych. Uczestnicy będą mogli wypróbować nabytą wiedzę podczas samodzielnej pracy nad elementami wniosku o finansowanie.

 

Udział w warsztatach wymagał wcześniejszej rejestracji. Wstęp na sympozjum jest wolny.

 

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej NCN

http://www.ncn.gov.pl/o-ncn/dni-ncn

 

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

 

Dni NCN honorowym patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ lt/ zan/

Tagi: mnisw , ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi