Strona główna Aktualności
Świat

Wylesianie może zabić setki tysięcy gatunków zwierząt

09.05.2017 Świat

Fot. Fotolia

Nawet 18 proc. gatunków zwierząt żyjących w tropikalnych dżunglach może wyginąć w wyniku wylesiania – ostrzega australijski badacz. Wyniki swoich analiz przedstawił w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wycinka lasów tropikalnych może być powodem wyginięcia nawet 18 proc. gatunków zwierząt – wynika z analizy przeprowadzonej przez Johna Alroya z Macquarie University w Sydney. Negatywne skutki będą dotyczyć prawie każdej analizowanej w badaniu grupy zwierząt.

 

Badacz dodaje przy tym, że jego ocena jest bardzo ostrożna - istnieje duże prawdopodobieństwo, że prawdziwe efekty mogą być jeszcze gorsze.

 

"Nawet jeśli zachowamy w wielu miejscach jakiś rodzaj lasu, to o ile nie powstrzymamy prowadzonej tam wycinki - lasy te mogą opustoszeć" – tłumaczy.

 

Wyniki przeprowadzonego przez Alroya badania sugerują również, że wymieranie rzadkich gatunków zwierząt w tropikach mogło się już zdarzyć – trudno jednak było temu zapobiec ze względu na braki w wiedzy nt. wielu gatunków rzadkich i zagrożonych. Aby jednak to potwierdzić, naukowcy powinni przeprowadzić dodatkowe badania w lasach tropikalnych.

 

Naukowiec zauważa, że wiele uwagi poświęcono wpływowi niszczenia środowiska naturalnego na liczbę gatunków zwierząt w ekosystemach. Ponieważ jednak na miejscu wymarłych jednych gatunków pojawiają się inne (takie, które lepiej znoszą aktywność człowieka), zniknięcie tych pierwszych łatwo jest przeoczyć.

 

"Artykuł ten jest ważny, gdyż określa potencjalną liczbę gatunków, które mogą wymrzeć jeśli dalej będziemy wycinać dżunglę" – tłumaczy John Alroy. Dodaje, że są to wciąż miejsca o ogromnej różnorodności gatunków. – "W lasach tropikalnych możemy znaleźć około dwóch trzecich lub trzech czwartych wszystkich gatunków zwierząt, jakie żyją na świecie – choć że lasy te zajmują zaledwie ok. 10 proc. powierzchni lądów". (PAP)

 

kflo/ zan/

Tagi: dżungla , gatunki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->