Strona główna Aktualności
Zdrowie

Eksperci w Senacie: polską marką ma być nauka, stawiamy na innowacyjność

09.05.2017 Zdrowie, Innowacje

Fot. Fotolia

Stawiamy na innowacyjność, chcemy żeby polską marką była nauka, a jej osiągnięcia były przenoszone do gospodarki - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas konferencji zorganizowanej w Senacie RP.

Głównym tematem spotkania były nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia. Stanisław Karczewski podkreślił, że "w Polsce dużo dobrych rzeczy się dzieje w zakresie nauki i medycyny". "Nie tylko oscypki i kiszone ogórki; to ważne, ale chcemy, żeby polska marka miała w sobie również element innowacyjności i nauki" - dodał.

 

Przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN i wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Henryk Skarżyński powiedział, że wiele innowacji wdrażanych jest do polskiej medycyny. Wiele z nich powstaje za granicą, choć powstają również polskie technologie. Niektóre z nich są innowacjami w skali światowej.

 

Zastępca dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie prof. Przemysław Juszczyński przedstawił wdrożenie w tym ośrodku cyfrowego laboratorium patomorfologii. Polega ono na tym, że przeznaczone do badania komórki, pobrane od chorego, są automatycznie przygotowywane (m.in. barwione), po czym skanowane i prezentowane w postaci cyfrowej.

 

"Uzyskane w ten sposób obrazy można dowolnie przetwarzać, żeby ułatwić analizę poszczególnych elementów próbek, a następnie je archiwizować" – wyjaśniał specjalista. Cyfrowe obrazy można dowolnie przesyłać między ośrodkami w kraju i za granicą. Ma to poprawić diagnostykę i skuteczność leczenia, ponieważ nowoczesna patomorfologia jest podstawą terapii chorób nowotworowych.

 

Nowatorskim polskim opracowaniem jest badanie okulometryczne ruchu gałek ocznych, pomagające wykryć rozwój schizofrenii. Lek. med. Adrian A. Chrobak z Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyjaśniał, że u osób zdrowych zbliżanie w kierunku nosa jakiegoś przedmiotu, np. długopisu - powoduje, że gałki oczne się na nim skupiają i zezują.

 

"U co drugiego chorego ze schizofrenią jedno oko nie porusza się w stronę nosa, lecz w stronę przeciwną, ku skroni" – powiedział specjalista. Ta zmiana kierunku ruchu oka następuje już wtedy, kiedy przedmiot znajduje się w odległości 20 cm od oczu. Takie zaburzenie nie występuje na przykład u chorych z chorobą dwubiegunową.

 

Adrian A. Chrobak tłumaczył, że osoby cierpiące na schizofrenię, u których stwierdzono zaburzenie ruchu gałek ocznych, mają również bełkotliwą mowę i nasilony oczopląs. Z dotychczasowych badań wynika, że jest to związane z zakłóceniem robaka móżdżku (znajdującego się pomiędzy jego półkulami i odpowiadającego za koordynację ruchową i pionową postawę ciała – PAP). Schizofrenia powoduje często zaburzenia ruchowe, np. drżenie rąk.

 

W Centrum Cyklotronowym Bronowice pod Krakowem, należącym do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, wykorzystywana jest pierwsza w naszym kraju radioterapia protonowa. Została opracowana przez polskich specjalistów i na razie jest stosowana w leczeniu nowotworów gałki ocznej oraz w niektórych nowotworach podstawy czaszki. "Metoda ta w niektórych nowotworach powoduje mniej powikłań i jest bardziej skuteczna" – przekonywała dr Liliana Stolarczyk z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

 

W transplantologii od kilku lat wykorzystuje się polską pompę wspomagającą pracę serca, która wielu chorym przedłuża życie w oczekiwaniu na dawcę serca, a u innych w ogóle zastępuje przeszczep. Kardiochirurg Instytutu Kardiologii w Warszawie dr Paweł Litwiński powiedział, że w USA w 2013 r. wszczepiono więcej takich pomp, niż wykonano przeszczepów serca. Mechaniczne wspomaganie krążenia jest już prawie tak skuteczne jak pobrane od dawcy serce żywe. Po roku od zastosowania mechanicznej pompy żyje ponad 80 proc. chorych, czyli prawie tylu co po przeszczepach serca.

 

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowano urządzenie do perfuzji wątroby, pozwalające dłużej przechowywać pobrany od dawcy narząd przeznaczony do przeszczepu. "Stan wątroby pogarsza się z każdą godziną po pobraniu, a najpóźniej przed upływem 12 godzin powinna być ona wszczepiona biorcy, nasz aparat pozwala ten czas wydłużyć i zachować narząd w lepszy stanie" – powiedział dr Maciej Krasnodębski. Specjalista zapowiedział, że urządzenie to przetestowano na zwierzętach i jeszcze w 2017 r. po raz pierwszy ma być zastosowane w praktyce klinicznej.

 

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

zbw/ zan/

Tagi: medycyna , senat
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi