Strona główna Aktualności
Zdrowie

Rektor GUM: pierwsi pacjenci nowego szpitala - w przyszłym roku

09.05.2017 Zdrowie
 Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (P) podczas uroczystości zawieszenie wiechy w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku, 8 bm. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków. Budowa CNM odbywa się w dwóch etapach, do 2018 roku mają powstać trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 58 tys. metrów kwadratowych. Do roku 2020 ma powstać czwarty budynek o powierzchni prawie 32 tys. m2. Koszt inwestycji - budowy wraz z wyposażeniem - szacowany jest na ok. 600 mln zł, z czego 594 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa. W CMN będą kliniki, głównie niezabiegowe, znajdujące się obecnie w starych budynkach, przede wszystkim kliniki internistyczne, kardiologiczne. W budynku będą też nowoczesne zabiegowe kliniki jak kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa, oddział mechanicznego wspomagania krążenia, transplantacji serca, kliniki położnicze i ginekologiczne. Fot. PAP Adam Warżawa  08.05.2017

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (P) podczas uroczystości zawieszenie wiechy w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Fot. PAP Adam Warżawa 08.05.2017

W przyszłym roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej powinno przyjąć pierwszych pacjentów - przewiduje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że budowa w Gdańsku to jedna z priorytetowych inwestycji.

Minister Radziwiłł w poniedziałek wziął udział w uroczystości zakończenie etapu prac konstrukcyjnych Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślił, że budowa nowoczesnego szpitala w Gdańsku jest "jedną z priorytetowych wieloletnich inwestycji" realizowanych z budżetu państwa. "Warunki, w których obecnie uniwersytet medyczny funkcjonuje, nie są najlepsze, przede wszystkim z perspektywy pacjentów, którzy nie mają warunków, na jakie zasługują" - dodał.

 

Budowa CMN w przy ul. Smoluchowskiego Gdańsku odbywa się w dwóch etapach, do 2018 roku mają powstać trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 58 tys. metrów kwadratowych. Do roku 2020 ma powstać czwarty budynek o powierzchni prawie 32 tys. m kw. Koszt budowy wraz z wyposażeniem szpitala jest szacowany na 600 mln zł, z czego 594 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa. Tylko w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 120 mln zł. W siedmiokondygnacyjnym budynku mają powstać miejsca na prawie 700 łóżek.

 

Rektor GUM, prof. Marcin Gruchała podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość podkreślił, że inwestycja jest ważna i potrzebna zarówno mieszkańcom Pomorza, jak i dla uczelni. "Jest bardzo ważna z punktu widzenia pacjentów regionu, bo uniwersyteckie centrum kliniczne to kluczowy, wielospecjalistyczny szpital oferujący świadczenia na najwyższych poziomie" - argumentował. Dodał, że inwestycji potrzebuje też uczelnia. "W zakresie medycyny nie ma dobrej edukacji, dobrego kształcenia kadry bez dobrej, nowoczesnej infrastruktury" - podkreślił.

 

Rektor jest przekonany, że dzięki CMN uczelnia nie tylko utrzyma mocną pozycję naukową w kraju, lecz także będzie miała szansę stać się najlepszą uczelnią medyczną w kraju. "Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pacjenci, studenci i naukowcy przestąpią próg nowego szpitala" - powiedział prof. Gruchała.

 

Wyjaśnił, że w nowym budynku będą kliniki, głównie niezabiegowe, znajdujące się obecnie w starych budynkach, przede wszystkim kliniki internistyczne i kardiologiczne. W budynku będą też nowoczesne zabiegowe kliniki kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, mechanicznego wspomagania krążenia, transplantacji serca oraz położnicze i ginekologiczne. "Nasza ideą jest stworzenie dużego, wielospecjalistycznego szpitala uniwersyteckiego na bardzo wysokim poziomie, gdzie pacjent będzie mógł otrzymać kompleksową opiekę" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że obecnie na świecie nie tworzy się małych szpitali, ale duże, wielospecjalistyczne jednostki, gdzie w jednym miejscu można jak najszybciej postawić diagnozę.

 

Inwestycję realizuje Budemix SA. Prezes zarządu spółki Dariusz Blocher zaznaczył podczas konferencji, że firma jest "chyba największym budowniczym szpitali w Polsce". "Zrealizowaliśmy ponad 25 inwestycji, m.in. szpitale we Wrocławiu i w Białymstoku" - dodał. Wartość kontraktu w Gdańsku to 286 mln zł, a zgodnie z umową budowa ma się zakończyć do lipca 2018 roku. Inwestycja realizowana jest z miesięcznym wyprzedzeniem harmonogramu.

 

Drugi etap budowy rozpocznie się dopiero po wyburzeniu budynków, w których znajdują się kliniki, które przeprowadzą się do nowego obiektu. Całość ma być gotowa w 2020 roku.

 

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Jakub Kraszewski poinformował, że w ubiegłym roku w szpitalu hospitalizowanych było ponad 100 tys. pacjentów a ok. 260 tys. chorych przyjęto w przyszpitalnych przychodniach specjalistycznych.

 

Budowa CMN jest drugim etapem rozbudowy uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Gdańsku. W 2011 roku do użytku oddano nowoczesne Centrum Medycyny Inwazyjnej, w którym znajduje się 12 oddziałów zabiegowych i jednocześnie może być hospitalizowanych ponad 300 pacjentów. (PAP)

 

bls/ karo/

Tagi: mz , szpital , budowa , gdańsk
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi