Strona główna Aktualności

W sobotę 10 badaczy zmierzy się w pojedynku na naukowe opowieści

09.05.2017 Imprezy naukowe, Konkursy, Popularyzacja nauki

Fot. Adam Kozak dla CNK 25.02.2017

Dziesięcioro badaczy, potrafiących ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach, zmierzy się w sobotę w 6. polskiej edycji konkursu FameLab. Każdy z uczestników na scenie Centrum Nauki Kopernik będzie miał trzy minuty na opowiedzenie o wybranym zagadnieniu naukowym.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym zagadnieniu, które sami uznają za fascynujące.

 

W sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik (CNK) zaprezentują się: Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; dr Michał Podgórski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

 

Swoje trzyminutowe wystąpienia wygłoszą również: Maciej Jędrzejczak - student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Anna Mleczko - doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; Kamila Łyczek - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej oraz Tomasz Łuczyński - doktorant na Jacobs University Bremen.

 

Wystąpienia finalistów 6. edycji konkursu ocenią: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora CNK Irena Cieślińska. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.

 

Poza wystąpieniami naukowców na publiczność czekają też dodatkowe atrakcje. W Kawiarni Naukowej każdy będzie mógł zadać swoje pytania naukowcom w nieformalnej atmosferze. Gościem finału będzie też wiolonczelistka i badaczka z Centrum Onkologii - Agata Kurzyk, która w tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.

 

Wstęp na sobotni finał FameLab jest wolny w miarę dostępności wolnych miejsc. Osoby, które nie będą mogły śledzić wydarzenia na miejscu, mogą skorzystać ze streamingu live.

  

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs jest świetną okazją do ćwiczenia jasności przekazu. Tzw. clarity (jasność przekazu) jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu obok kategorii "content" (zawartość merytoryczna) i kategorii "charisma" (łatwość nawiązania relacji z publicznością).

 

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy - nagrodę od British Council.

 

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format. Od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami

 

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym imprezy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Partnerami wydarzenia są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Saint-Gobain.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan/

Tagi: famelab
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi