Strona główna Aktualności
Uczelnie

Trzy nowe kierunki oferuje Uniwersytet Łódzki

10.05.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Ekspertów ds. rynków azjatyckich, producentów teatralnych i organizatorów widowisk oraz popularyzatorów fizyki – wykształci na trzech nowych kierunkach Uniwersytet Łódzki w roku akademickim 2017/18. Rekrutacja potrwa do 10 lipca.

O rozpoczęciu naboru na studia i nowościach w ofercie kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) przygotowanej w tym roku dla absolwentów szkół średnich poinformował podczas środowej konferencji prasowej prorektor uczelni ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.

 

"Rekrutacja wystartowała we wtorek w południe i pierwszy chętny zapisał się na Filmoznawstwo. Pierwszego dnia zanotowaliśmy ponad 500 rejestracji" - prof. Sławomir Cieślak. "W tym roku dla nowych studentów przygotowaliśmy ok. 21 tys. miejsc na wszystkie rodzaje studiów, w tym trzy całkowicie nowe kierunki studiów I stopnia: Popularyzacja i nauczanie fizyki, Studia azjatyckie oraz Produkcja teatralna i organizacja widowisk" – wyjaśnił.

 

Dodał, że utworzenie nowych kierunków to odpowiedź uczelni na rzeczywiste zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy. "Od lat otrzymujemy też sygnały od kandydatów, którzy chcą uzyskiwać umiejętności praktyczne" – podkreślił.

 

Studia azjatyckie zostaną utworzone na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Jak tłumaczyła dr hab. Izabela Kończak to kierunek, na którym szczególną rolę ma odgrywać nauka języków orientalnych – chińskiego, japońskiego, hindi i arabskiego oraz przekazywanie wiedzy z zakresu gospodarki, ekonomii, kultury, społeczeństwa i polityki regionu Azji, Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej.

 

"Jego absolwenci mogą pracować m.in. w placówkach dyplomatycznych, korporacjach transnarodowych, firmach azjatyckich, czy w roli eksportów w mediach" – wskazała.

 

Produkcja teatralna i organizacja widowisk prowadzone na Wydziale Filologicznym UŁ mają profil praktyczny. W związku z tym duża część zajęć ma odbywać się w formie warsztatów, które mają wykształcić u studentów umiejętności planowania, organizowania i tworzenia widowisk oraz kierowania projektami i wydarzeniami społeczno-kulturalnymi.

 

"Oprócz pracowników instytucji kulturalnych w sektorze publicznym, chcemy wykształcić niezależnych producentów organizujących m.in. festiwale, czy różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. Z naszych badań wynika, że tego typu profesjonalistów brakuje obecnie na rynku pracy" - powiedziała prof. Karolina Prykowska-Michalak z Katedry Dramatu i Teatru.

 

Program trzeciego z nowych kierunków – Popularyzacja i nauczanie fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosownej - ma wykształcić przyszłych edukatorów i popularyzatorów nauki, odnajdujących się na nowoczesnym rynku edukacyjnym. Jego absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w centrach nauki i techniki, wydawnictwach, portalach oraz placówkach edukacyjnych. Unikatowy w skali kraju kierunek studiów powstał we współpracy z potencjalnym pracodawcą dla jego przyszłych absolwentów - Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

 

Na Studia azjatyckie dla kandydatów przygotowano 50 miejsc, na Produkcji teatralnej i organizacji widowisk – 35, a na Popularyzacji i nauczaniu fizyki wyznaczono limit 30 chętnych.

 

Na studia I stopnia UŁ będzie przyjmował dokumenty do 10 lipca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 18 lipca.

 

Prorektor łódzkiej uczelni zaznaczył, że UŁ zależy na rekrutowaniu najlepszych maturzystów, w związku z czym uczulenia zamierza uruchomić program opieki nad najzdolniejszymi uczniami szkół średnich z województwa łódzkiego.

 

"Na etapie nauki olimpijczycy oraz najlepsi uczniowie będą mogli korzystać z pomocy pracowników dydaktycznych uniwersytetu, którzy będą rozwijali ich zainteresowania. W ten sposób chcemy zachęcić ich do studiowania na UŁ. Zależy nam na tym, żeby trafiali do nas najlepsi kandydaci" – podkreślił prof. Cieślak.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bap/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi