Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Świętokrzyskie/ Od czwartku 13. Piknik Archeologiczny „Rydno”

10.05.2017 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Fotolia

Życie osadników z epoki kamienia w okolicach dzisiejszego Wąchocka będzie prezentowane na 13. Pikniku Archeologicznym „Rydno”. Impreza z pokazami, m. in. metod pozyskiwania ognia, obróbki krzemienia, dawnej broni i kuchni oraz z warsztatami, rusza w czwartek.

Czterodniowy piknik zaplanowano w zainscenizowanym obozowisku, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy rezerwatu archeologicznego „Rydno”.

 

Życie osadników, którzy mieszkali na tym terenie w epoce kamienia, przybliżą zwiedzającym naukowcy oraz pasjonaci archeologii i historii - w oparciu o badania archeologiczne.

 

W czwartek i w piątek rekonstrukcje będą mogły oglądać zorganizowane grupy zwiedzających – głównie dzieci i młodzież szkolna. Jak powiedział w środę PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, są jeszcze wolne miejsca i można dokonywać kolejnych rezerwacji. Z kolei weekendowe pokazy są przeznaczone dla wszystkich chętnych. Wstęp jest bezpłatny.

 

Rekonstruktorzy przedstawią codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

 

Zaplanowano pokazy technik obróbki krzemienia, rogu i kości oraz wyrobu z nich narzędzi. Będzie można przyjrzeć się dawnym rodzajom broni myśliwskiej i temu jak polowano, poznać prehistoryczną sztukę, ubiory i magiczne zwyczaje, a w kuchni obozowiska spróbować dawnych potraw - co roku hitem wśród zwiedzających są smaczne placki z pokrzyw.

 

Będzie można dowiedzieć się m.in., jak osadnicy uzyskiwali ogień, w jaki sposób wytwarzali i wykorzystywali naturalne barwniki mineralne – przykładowo „krwicę”, otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna. Specjaliści przybliżą też metody pracy archeologów.

 

Uczestnicy pikniku wezmą udział w warsztatach, przygotowano dla nich też gry i konkursy. „Będzie możliwość dotykania, próbowania, naśladowania tego co robimy. Nowością będzie gra terenowa” – zaznaczył Surma.

 

Jak co roku chętni obejrzą projekcje Piknikowego Kina. „Staramy się odnajdywać filmy, które opowiadają o najbliższej okolicy. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego zrealizowało film  +Żelazny pielgrzym+ (reż. Andrzej Przychodni), który dotyczy archeologii, prehistorii naszego regionu – opowiada o epoce żelaza. Pokażemy ten obraz” - opisywał Surma.

 

Pokazane będą również fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” - o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Krzyż i korona”, prezentujący najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i początkach Polski. Kolejną propozycją będzie amerykańska fabuła „Klan niedźwiedzia jaskiniowego” (reż. Michael Chapman), przedstawiający epokę kamienia i kontakty Homo sapiens z neandertalczykami.

 

Piknik, poza grupami szkolnymi chętnie odwiedzają co roku rodziny z dziećmi, studenci archeologii i osoby zainteresowane rekonstrukcjami historycznymi.

 

Organizatorami imprezy są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Impreza odbywa się przy wsparciu samorządów: gminy Wąchock, powiatu starachowickiego i województwa świętokrzyskiego.

 

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

 

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

 

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ itm/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi