Strona główna Aktualności
Sylwetki

NASA dostarczyła detektory dla europejskiej misji kosmicznej Euclid

11.05.2017 Sylwetki

Artystyczna wizja kosmicznego teleskopu Euclid przygotowywanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z NASA. Źródło: ESA/C. Carreau.

Trzy systemy detektorów dostarczyła do Europy amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jak wyjaśniła, zostaną one użyte w ramach misji Euclid przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Kosmiczny teleskop Euclid ma zostać wystrzelony w 2020 roku. Jego zadaniem będą obserwacje miliardów słabych galaktyk, co pomoże zbadać dlaczego rozszerzanie się Wszechświata przyspiesza.

 

Naukowcy będą analizowali zależność pomiędzy odległością, a przesunięciem ku czerwieni (w stronę dłuższych fal linii widocznych w widmach oddalających się od nas galaktyk), a także ewolucję struktur w komosie. Obserwowane będą obiekty, których światło pochodzi z okresu do 10 miliardów lat temu. Misja Euclid ma także pomóc w badaniach ciemnej materii i ciemnej energii.

 

Euclid ma prowadzić obserwacje w zakresie widzialnym i w podczerwieni. Ten drugi zakres fal elektromagnetycznych jest szczególnie istotny przy obserwacjach odległych galaktyk. Ich światło ulega rozciągnięciu w stronę fal dłuższych i obiekty odległe od nas o 6 do 10 miliardów świetlnych są najjaśniejsze właśnie w podczerwieni.

 

Systemy detektorów dostarczone przez NASA są przeznaczone do obserwacji właśnie w podczerwieni. Każdy z systemów składa się z detektora, kabla i chipu elektronicznego do odczytu sygnału. Na pokładzie teleskopu Euclid znajdzie się 16 takich detektorów, każdy mierzący 2040 x 2040 pikseli. Pole widzenia, jakie razem pokryją, będzie nieco większe od dwóch tarcz Księżyca w pełni. Detektory są wykonane z mieszanki rtęci, kadmu i tellurków (związków chemicznych z pierwiastkiem tellur).

 

Teleskop Euclid będzie krążył w kosmosie wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. Patrząc z Ziemi, punkt ten znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w odległości około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety.

 

Misja Euclid ma potrwać 6 lat. Jej koszt będzie rzędu pół miliarda euro. (PAP)

 

cza/ ekr/

Tagi: esa , euclid , nasa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi