Strona główna Aktualności

400 imprez na 15. Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

11.05.2017 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Jak asertywnie kogoś lub coś krytykować? Dlaczego chemia jest przydatna detektywom? Co to jest cyberprzemoc? Będzie się można tego dowiedzieć podczas 15. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który ruszy 17 maja.

Przez 9 dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce, a nawet na filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w Wilnie, odbędzie się ok. czterystu różnych imprez - warsztatów, wykładów i pokazów dla wszystkich: od dzieci po seniorów. Celem spotkań jest popularyzacja nauki.

 

Tegoroczny festiwal organizuje 11 uczelni w regionie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk, wojewody podlaskiego i marszałka województwa. Koordynatorem festiwalu jest jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

 

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Raduj się nauką". Słowa te nawiązują do 150. rocznicy urodzin polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie i jednego z odkrytych przez nią pierwiastków - radu - zauważył koordynator festiwalu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski podczas środowej konferencji prasowej w Białymstoku.

 

Przypomniał on słowa Skłodowskie-Curie, która uważała, że nauka jest czym bardzo pięknym. "Wydaje się, że do dnia dzisiejszego te słowa są prorocze" - dodał. O polskiej badaczce opowiada film dokumentalny, którego pokaz odbędzie się podczas inauguracji festiwalu; będzie też można zobaczyć stare laboratorium - pod względem klimatu podobne do tego, w którym faktycznie pracowała Skłodowska-Curie. Zaplanowano też turniej wiedzy chemicznej o Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Prorektor UMB ds. nauki prof. Marcin Moniuszko powiedział, że festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy" przy użyciu własnych rąk i oczu, okazją do spotkania się "oko w oko" z tajemnicami przyrody, ludzkiego ciała, funkcjonowania komórek, ale też poznawania ekonomii, sztuki. "Chcemy, aby okazało się, że nauka to jest również niesłychana, fantastyczna przygoda. Może uda się nam zarazić tym entuzjazmem kolejne grona młodych ludzi, ale nie tylko młodych" - mówił Moniuszko.

 

Jak podkreślił, układając program festiwalu organizatorzy starali się, aby terminy najbardziej atrakcyjnych imprez nie nakładały się na siebie, i by mógł z nich skorzystać każdy zainteresowany.

 

Ubiegłoroczny festiwal odwiedziło 23 tys. osób. Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Izabela Święcicka podsumowała, że największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia chemiczne i ich zastosowanie np. w kryminalistyce sądowej czy pokazy chemiczne. Na Politechnice Białostockiej (PB) natomiast najwięcej osób przychodzi zwykle na zajęcia z programowania, budowania robotów, uczestnicy chętnie oglądają również łaziki marsjańskie i bolidy konstruowane przez studentów tej uczelni - dodał dr Jacek Kusznier z PB.

 

Festiwalowe imprezy odbędą się również 24 maja w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Przygotowano tam m.in. zajęcia z informatyki "bez komputerów", wykład o tym, jak metabolizm wpływa na kondycję fizyczną człowieka i praktyczne zajęcia praktyczne, podczas których będzie można dokonać analizy składu ciała.

 

21 maja w ramach festiwalu w centrum Białegostoku odbędzie się tzw. Dzień Akademicki: ok. 60 prezentacji przygotowanych dla mieszkańców miasta.

 

Festiwal potrwa do 26 maja. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.umb.edu.pl .(PAP)

 

kow/ zan/

Tagi: festiwa , podlaskie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi