Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
12.05.2017 aktualizacja 12.05.2017

Sukcesy gdańskich studentów na zawodach pneumobili

Studenci Politechniki Gdańskiej zajęli pierwsze miejsce w konkurencji "Zręczność" podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się w węgierskim mieście Eger. Zespół zajął również m.in. drugie miejsce w konkurencji "Przyspieszenie".

Zadaniem uczestników X International Aventics Pneumobil Competition było samodzielne skonstruowanie pneumobili, czyli pojazdów przypominających wyglądem motocykle lub bolidy, ale zasilanych sprężonym powietrzem z dziesięciolitrowej butli. W zawodach ważne było również właściwe wykorzystanie energii zmagazynowanej w sprężonym powietrzu.

W zawodach uczestniczyło niemal 50 zespołów z Węgier, Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rumunii. Polskę reprezentowało łącznie osiem drużyn: trzy z Politechniki Gdańskiej oraz po jednej z Politechniki Białostockiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej oraz Politechniki Śląskiej.

Drużyny z Politechniki Gdańskiej startowały w trzech konkurencjach: "Zręczność" (czyli wyścigu po wyznaczonej trasie, w którym sprawdzane są przyśpieszenie, prędkość i zwrotność pojazdu, jak również umiejętności kierowcy), "Przyspieszenie" (wyścigu po prostej, w którym istotne jest przyspieszenie i prędkość) oraz "Długi dystans" (konkurencji polegającej na przejechaniu maksymalnego dystansu na jednej butli gazu). W konkursie oceniano również telemetrię - czyli zdalny przesył danych z pojazdu dotyczących zużycia powietrza, pracy silnika, prędkości pojazdu itp. - jak również wygląd i konstrukcję pojazdu.

Największy sukces osiągnęła drużyna z koła naukowego Mechanik, w której skład weszli: Jakub Łaga, Michał Przepiera, Robert Kowalewski, Mateusz Troka, Artur Klajst, Michał Kurek, Paweł Zych oraz Marcin Ziółkowski. Zespół wygrał konkurencję "Zręczność", zajął drugie miejsce w konkurencji "Przyspieszenie" oraz szóste miejsce w wyścigu na długi dystans. Oprócz tego, najwyżej oceniona została telemetria pojazdu gdańskiego zespołu.

"Cieszymy się z naszych wyników. Zamierzamy w przyszłym roku również wziąć udział w zawodach z tym samym pojazdem" – mówi przedstawiciel zwycięskiej drużyny Jakub Łaga". "Jednak jeśli uda nam się pozyskać fundusze chcielibyśmy wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę do zbudowania nowego, jeszcze lepszego pojazdu" - dodaje.

To nie pierwszy sukces drużyny z koła naukowego Mechanik na zawodach w Eger: w 2015 roku ekipa zajęła trzecie miejsce w kategorii "Przyspieszenie".

Szczegółowe informacje na temat zawodów są dostępne na stronie: www.pneumobil.hu

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024