Strona główna Aktualności
Technologie

Sukcesy gdańskich studentów na zawodach pneumobili

12.05.2017 Technologie, Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Źródło: materiały prasowe

Studenci Politechniki Gdańskiej zajęli pierwsze miejsce w konkurencji "Zręczność" podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się w węgierskim mieście Eger. Zespół zajął również m.in. drugie miejsce w konkurencji "Przyspieszenie".

Zadaniem uczestników X International Aventics Pneumobil Competition było samodzielne skonstruowanie pneumobili, czyli pojazdów przypominających wyglądem motocykle lub bolidy, ale zasilanych sprężonym powietrzem z dziesięciolitrowej butli. W zawodach ważne było również właściwe wykorzystanie energii zmagazynowanej w sprężonym powietrzu.

 

W zawodach uczestniczyło niemal 50 zespołów z Węgier, Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rumunii. Polskę reprezentowało łącznie osiem drużyn: trzy z Politechniki Gdańskiej oraz po jednej z Politechniki Białostockiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej oraz Politechniki Śląskiej.

 

Drużyny z Politechniki Gdańskiej startowały w trzech konkurencjach: "Zręczność" (czyli wyścigu po wyznaczonej trasie, w którym sprawdzane są przyśpieszenie, prędkość i zwrotność pojazdu, jak również umiejętności kierowcy), "Przyspieszenie" (wyścigu po prostej, w którym istotne jest przyspieszenie i prędkość) oraz "Długi dystans" (konkurencji polegającej na przejechaniu maksymalnego dystansu na jednej butli gazu). W konkursie oceniano również telemetrię - czyli zdalny przesył danych z pojazdu dotyczących zużycia powietrza, pracy silnika, prędkości pojazdu itp. - jak również wygląd i konstrukcję pojazdu.

 

Największy sukces osiągnęła drużyna z koła naukowego Mechanik, w której skład weszli: Jakub Łaga, Michał Przepiera, Robert Kowalewski, Mateusz Troka, Artur Klajst, Michał Kurek, Paweł Zych oraz Marcin Ziółkowski. Zespół wygrał konkurencję "Zręczność", zajął drugie miejsce w konkurencji "Przyspieszenie" oraz szóste miejsce w wyścigu na długi dystans. Oprócz tego, najwyżej oceniona została telemetria pojazdu gdańskiego zespołu.

 

"Cieszymy się z naszych wyników. Zamierzamy w przyszłym roku również wziąć udział w zawodach z tym samym pojazdem" – mówi przedstawiciel zwycięskiej drużyny Jakub Łaga". "Jednak jeśli uda nam się pozyskać fundusze chcielibyśmy wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę do zbudowania nowego, jeszcze lepszego pojazdu" - dodaje.

 

To nie pierwszy sukces drużyny z koła naukowego Mechanik na zawodach w Eger: w 2015 roku ekipa zajęła trzecie miejsce w kategorii "Przyspieszenie".

 

Szczegółowe informacje na temat zawodów są dostępne na stronie: www.pneumobil.hu

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->