Strona główna Aktualności

Stolica/10 badaczy zmierzy się w pojedynku na naukowe opowieści

12.05.2017 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Dziesięcioro badaczy, którzy ciekawie i zrozumiale mówią o trudnych, naukowych sprawach, zmierzy się w sobotę w 6. polskiej edycji konkursu FameLab. Każdy z nich na scenie Centrum Nauki Kopernik będzie miał trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji brytyjskiego Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym zagadnieniu, które sami uznają za fascynujące.

 

W sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik (CNK) zaprezentują się: Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; dr Michał Podgórski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

 

Swoje trzyminutowe wystąpienia wygłoszą również: Maciej Jędrzejczak - student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Anna Mleczko - doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; Kamila Łyczek - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej oraz Tomasz Łuczyński - doktorant na Jacobs University Bremen.

 

Wystąpienia finalistów 6. edycji konkursu ocenią: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora CNK Irena Cieślińska. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.

 

Poza wystąpieniami naukowców na publiczność czekają też dodatkowe atrakcje. W Kawiarni Naukowej każdy będzie mógł zadać swoje pytania naukowcom w nieformalnej atmosferze. Gościem finału będzie też wiolonczelistka i badaczka z Centrum Onkologii - Agata Kurzyk, która w tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.

 

Wstęp na sobotni finał FameLab jest wolny, "w miarę dostępności wolnych miejsc" - zastrzegają organizatorzy. Osoby, które nie będą mogły śledzić wydarzenia w CNK, mogą skorzystać ze streamingu live.

 

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy - nagrodę od British Council.

 

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik i British Council to światowy format. Od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Z czasem zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

 

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. Patronat honorowy nad nim objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Partnerami wydarzenia są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i Saint-Gobain.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: famelab
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi