Strona główna Aktualności
Uczelnie

Zmieniający rozmiary robot do rur powstał na AGH

16.05.2017 Technologie, Uczelnie

Podczas prezentacji robota na targach Hannover Messe 2017 - od lewej Michał Ciszewski, Łukasz Mitka. Fot. Szymon Niedźwiedzcki

Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle. Na AGH powstał robot do inspekcji rur, który dopasowuje swój kształt do rur o różnym przekroju. Urządzenie może poruszać się zarówno w poziomych, jak i w pionowych instalacjach, a nawet brodzić w wodzie.

Jest praca do wykonania: trzeba zbadać stan rur wodociągowych. Ale zadanie nie jest takie proste: rura zakopana jest parę metrów pod ziemią. A w dodatku są w niej nie tylko proste odcinki biegnące poziomo, ale i odcinki pionowe czy zakręty. A może być i tak, że rura w którymś momencie znacznie się zwęża. Badacze z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowali robota, który - dzięki nowatorskiej konstrukcji opracowanej przez doktoranta mgr inż. Michała Ciszewskiego - będzie mógł pokonać taki tor przeszkód i od środka zbadać stan takich właśnie instalacji. Urządzenie przyda się też przy inspekcji przewodów wentylacyjnych czy gazociągów. Robot może się poruszać w rurach poziomych o średnicy co najmniej 210 mm.

 

"Robota wpuszczamy do rury. On przejeżdża przez instalację i przesyła operatorowi obraz z kamery - za pośrednictwem kabla. I wtedy świetnie widzimy, czy wszystkie połączenia są dobrze wykonane i czy rura nie jest może gdzieś przedziurawiona albo uszkodzona" - powiedział w rozmowie z PAP Łukasz Mitka, doktorant z AGH, który pracował nad urządzeniem.

 

Tym, co odróżnia "rurobota" z AGH od innych tego typu urządzeń, które już są na rynku, jest jego zdolność do zmieniania rozmiarów w zależności od przekroju rur. "Jeśli nasz robot jedzie w rurociągu o większej średnicy i dociera do zwężenia, jesteśmy w stanie skonfigurować go tak, że zmieści się do węższej rury i poprowadzi inspekcję dalej" - opowiedział Mitka. I dodał, że tego nie potrafią roboty dostępne na rynku.

 

To, jak wygląda robot w akcji, można zobaczyć na filmie AGH.

  

 

Może się wydawać, że taka zmiana rozmiarów nie ma znaczenia - w końcu mniejszy robot zmieści się i w większej rurze. Ale nie jest tak prosto, zwłaszcza, gdy trzeba wspiąć się na pionowy odcinek rury lub stromy skos. Wtedy rozmiar robota musi być ściśle zgrać się z szerokością rury. Robot z AGH porusza się na dwóch gąsienicach, które - dzięki dodatkowym sześciu napędom - można ustawić w zadanej pozycji – również tak, by robot mógł się automatycznie rozeprzeć i bezpiecznie jechać w pionowej rurze.

 

Robot wyposażony jest w kamerę, która na bieżąco daje podgląd tego, co dzieje się w rurze. A czujniki zainstalowane w urządzeniu (inklinometr oraz sensory przyspieszenia i prędkości kątowej) pozwalają zlokalizować robota w przestrzeni i wskazać operatorowi, gdzie jest uszkodzony fragment rury. W dodatku robot jest wodoszczelny - może pracować przy częściowym zanurzeniu.

 

Mitka wyjaśnia, dlaczego robot nie jest zdalnie sterowany. "Kabel jest konieczny - to na razie jedyna możliwość. Za jego pośrednictwem nie tylko na bieżąco przekazywany jest obraz z kamery na robocie, ale i dostarczany jest prąd elektryczny zasilający urządzenie" - opowiada.

 

Dodaje, że przy podziemnych rurociągach komunikacja bezprzewodowa jest szybko tłumiona przez ziemię, więc zasięg zdalnie sterowanego robota byłby zbyt mały. "Nie dałoby się przeprowadzić sensownej inspekcji przy pomocy kamery" - uważa badacz. I dodaje, że kabel, w jaki wyposażony jest robot z AGH ma długość 100 metrów.

 

Na razie na AGH powstał prototyp urządzenia. Badacze chcą teraz skomercjalizować swoje urządzenie.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ agt/

Robot podczas testów w rurociągu z wodą. Fot. Michał Ciszewski

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi