Strona główna Aktualności

Dr hab. Tomasz Sulej zwycięzcą 6. edycji konkursu FameLab w Polsce

14.05.2017 Konkursy, Popularyzacja nauki

Źródło: CNK

Dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN zwyciężył w 6. polskiej edycji konkursu FameLab, którego finał odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu Sulej będzie reprezentował Polskę w międzynarodowej edycji konkursu w Wielkiej Brytanii.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach. Polską edycję organizują: Centrum Nauki Kopernik i British Council.

 

W sobotnim finale konkursu każdy z dziesięciorga występujących naukowców miał trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

 

Pierwsze miejsce jury przyznało dr. hab. Tomaszowi Sulejowi z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie przyznało mu też stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, skupiające m.in. uczestników poprzednich edycji konkursu.

 

Zwycięzca w swojej dotychczasowej pracy naukowej odkrył kilka stanowisk paleontologicznych w Polsce z ważnymi dla rozumienia ewolucji kręgowców - nowymi gatunkami płazów i gadów. Zorganizował też ekspedycje poszukiwawcze do Rosji i na Grenlandię.

 

Podczas finałowego wystąpienia dr Sulej mówił o badaniach koprolitów - skamieniałych odchodów zwierząt, które mogą być doskonałym źródłem wiedzy. „W koprolitach przywiezionych z Rosji, które mają 260 mln lat, znaleźliśmy najstarsze na świecie włosy. To oznacza, że już wtedy były zwierzęta pokryte futrem. To futro chroniło je przed utratą ciepła. Wytwarzały ciepło, czyli były już częściowo stałocieplne. Do tej pory sądziliśmy, że stałocieplność powstała u ssaków. Dzięki włosom znalezionym w koprolitach okazało się jednak, że powstała znacznie wcześniej” – mówił dr Sulej.

 

Jak uzasadniała przewodnicząca jury prof. Magdalena Fikus, laureat „ma szeroką wiedzę naukową”. Nagrodzono go – jak powiedziała - m.in. za umiejętne zaakcentowanie różnorodnych problemów – również naukowych; trafne odniesienie do potocznej wiedzy i do współczesnych badań, także własnych.

 

Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Otrzymał też nagrodę finansową o łącznej wartości 25 tys. zł.

 

Na drugiej pozycji uplasował się Maciej Jędrzejczak – student Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W pracy zawodowej interesuje go wpływ człowieka na historyczne kształtowanie populacji roślin, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zanikających i ekosystemów reliktowych. W sobotę mówił o przyczynach bioróżnorodności miejsc takich jak Puszcza Białowieska; o strategiach życia roślin, które niczym inwestorzy, chcą jak najlepiej ulokować swój kapitał - substancje chemiczne i zawartą w nich energię. Za drugie miejsce otrzymał 12 tys. zł.

 

Trzecie miejsce i 6 tys. zł zdobył Michał Podgórski - doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W pracy zawodowej zajmuje się anatomią i radiologią. Podczas finałowego wystąpienia wyjaśniał co dzieje się, kiedy podrażnimy nerwy, szczególnie nerwy naszego kręgosłupa. Tłumaczył też co robić, aby uniknąć bólu kręgosłupa.

 

Dr Podgórski - oprócz trzeciego miejsca - otrzymał także nagrodę publiczności (voucher językowy od British Council) oraz wyróżnienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina (sfinansowanie udziału w dowolnej konferencji naukowej w Europie).

 

„Dla mnie każdy finał FameLab to okazja do budującej refleksji, że o nauce można mówić z pasją, ciekawie, a przy tym wiarygodnie, zrozumiale dla laików i co ważne - zwięźle” - powiedział w sobotę dyrektor CNK Robert Firmhofer.

 

FameLab od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Obecny jest w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znanymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

 

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ itm/

Źródło: CNK

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi