Strona główna Aktualności
Zdrowie

Jak walczyć ze świdrowcami?

22.05.2017 Zdrowie, Innowacje

Fot. Fotolia

Świdrowce - chorobotwórcze pierwotniaki - pasożytują we krwi. Przenoszone przez owady powodują ciężkie choroby u ludzi, takie jak biały trąd czy śpiączka afrykańska. Są postrachem krajów tropikalnych i południowej Europy. Ale wraz z ociepleniem klimatu zagrożenie może dotrzeć też na północ naszego kontynentu. Naukowcy szukają nowych strategii walki z tymi pierwotniakami.

A może by tak zakłócić metabolizm świdrowców, a w szczególności zablokować niezbędny im do wzrostu mechanizm metabolizowania kwasu foliowego? Tę możliwość sprawdza dr Joanna Panecka z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Uniwersytetem w Heidelbergu i Instytutem Badań Teoretycznych w Heidelbergu.

 

Jak tłumaczy badaczka świdrowce, w zależności od gatunku, powodują u ludzi ostre, często śmiertelne infekcje jak: śpiączka afrykańska, leiszmanioza; lub przewlekłe schorzenia np. chorobę Chagasa. Objawy są różne: od nadmiernej pobudliwości, gorączki, powiększenia węzłów chłonnych po zaburzenia psychiczne i poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Leiszmanioza zwana jest białym trądem z uwagi na podobieństwo objawów skórnych do trądu, a przewlekła choroba Chagasa powoduje uszkodzenie serca i przewodu pokarmowego.

 

Zagrożenie pasożytniczymi świdrowcami nie dotyczy tylko ludzi, cierpią też m.in. zwierzęta gospodarskie, co wiąże się z poważnymi stratami ekonomicznymi.

 

Dr Panecka dodaje, że dostępne leki często są toksyczne i pasożyty po pewnym czasie stosowania leków uodparniają się na nie. Jej zdaniem, firmom farmaceutycznym nie opłaca się opracowywanie nowych leków. Dzieje się tak, gdyż choroby wywoływane przez świdrowce rozprzestrzeniają się głównie w biedniejszych rejonach świata, w których mieszkańców nie stać na nowatorskie terapie. Zatem finansowanie badań ze środków publicznych jest konieczne, aby promować postęp w tej dziedzinie.

 

"Jedna z aktualnie badanych i rozwijanych strategii walki ze świdrowcami skupia się na blokowaniu metabolizmu kwasu foliowego u tych pasożytów. Zarówno komórki ludzi jak i pasożytów, potrzebują kwasu foliowego do wzrostu. Co ciekawe, blokowanie tak zwanego szlaku kwasu foliowego jest jednym z mechanizmów działania obecnie stosowanych leków antynowotworowych, takich jak metotreksat. Zamiast tworzyć zupełnie nowe leki przeciw świdrowcom, niedawno zaczęto rozważać możliwość optymalizacji istniejących leków do blokowania szlaku foliowego tych pasożytów. Takie podejście daje szansę na przyspieszenie procesu tworzenia leku" - mówi dr Panecka.

 

Zaznacza jednak, że metabolizm świdrowców różni się od ludzkiego. Białko określane symbolem PTR1 powoduje, że pasożyty są oporne na leki takie jak metotreksat. Naukowcy podjęli próby hamowania aktywności tego białka, ale wciąż brakuje wiedzy, aby robić to w sposób efektywny. Nie wiadomo m.in. jak poruszają się względem siebie różne fragmenty cząsteczki tego białka. Dynamika jest bardzo istotna dla funkcji enzymów takich jak PTR1. Dlatego dr Panecka bada dynamikę kłopotliwego białka, aby w przyszłości łatwiej było je blokować.

 

Badaczka wraz ze współpracownikami zajmuje się wariantami białka PTR1 u różnych pasożytów. Sprawdza w jaki sposób i jak silnie inhibitory oddziałują z kłopotliwym białkiem. Naukowcy odtworzą ruchy cząsteczek badanego układu w czasie "klatka po klatce", jak na filmie. Liczą na to, że zrozumienie tego procesu pozwoli zaprojektować efektywne leki przeciw świdrowcom.

 

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

 

ekr/

Tagi: uw , świdrowce
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi