Strona główna Aktualności
Świat

Mniejsza ilość pyłu może pogarszać jakość powietrza

18.05.2017 Świat

Fot. Fotolia

Mniejsza ilość zawieszonego w powietrzu pyłu, pochodzącego z pustyni Gobi, może nasilać problemy spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w Chinach – informuje „Nature Communications”.

Miliony Chińczyków są narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza, emitowanych przez fabryki i elektrownie węglowe. Zanieczyszczone powietrze w Chinach jest przyczyną 1,6 miliona zgonów rocznie (około 17 proc. wszystkich zgonów).

 

Jak sugerują badania Yang Yanga z Pacific Northwest National Laboratory w stanie Waszyngton (USA) oparte na danych z ostatnich 150 lat, mniejsza ilość odbijającego światło pyłu w powietrzu sprawia, że do powierzchni ziemi dociera więcej energii słonecznej. Jako że wiatry wieją dzięki różnicy temperatur pomiędzy morzem a lądem, brak pyłu zmniejsza siłę wiatru.

 

Obecny w chińskim powietrzu pył pochodzi głównie z pustyni Gobi – mniejsze znaczenie mają pyły z wyżyn na północnym zachodzie kraju. Jego emisja może się zmniejszać niemal o jedną trzecią, co obniża prędkość wiatru o kilkanaście setnych kilometra na godzinę.

 

Ta niewielka zmiana wystarczy jednak, by wzrosło zanieczyszczenie powietrza nad gęsto zaludnionymi wschodnimi obszarami Chin. W rezultacie zmniejszony poziom pyłu sprawia, że związane z aktywnością człowieka zanieczyszczenie zwiększa się w zimie o 13 proc.

 

Niedawno inne badanie wykazało związek pomiędzy zmniejszającą się ilością lodu w Arktyce a szczególnie dużym zanieczyszczeniem powietrza w Chinach w roku 2013. Autorzy nowych badań uważają obie teorie za słuszne – zarówno mniejsza ilość lodu, jak i brak pyłu mogą ograniczać siłę wiatru.

 

Wyniki badań nasuwają dalsze pytania dotyczące interakcji wiatru i naturalnych oraz wytwarzanych przez człowieka aerozoli. Tego rodzaju problemy dotyczą nie tylko Chin, ale i wielu innych krajów. Bardziej zapylone powietrze może wbrew pozorom być mniej szkodliwe dla zdrowia. (PAP)

 

pmw/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi