Strona główna Aktualności
Uczelnie

NCBR: zdobywcy Seal of Excellence KE mogą skorzystać z "szybkiej ścieżki"

16.05.2017 Technologie, Uczelnie

Fot. Fotolia

Projekty, które nie zdobyły unijnego grantu, ale uzyskały z Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence, dostają drugą szansę: mogą ubiegać o środki w ramach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet konkursu to 50 mln zł.

W niezwykle popularnych konkursach SME Instrument programu Horyzont 2020 o środki mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa. Konkurencja jest jednak ogromna - granty otrzymuje zaledwie kilka procent przedsiębiorstw, które o nie aplikują. Firmy, które w konkursie wypadły bardzo dobrze, ale nie uzyskały dofinansowania (przekroczyły określony próg w punktacji, m.in. uzyskując bardzo dobrą ewaluację od czterech ekspertów), uzyskują z KE certyfikat - tzw. Seal of Excellence - pieczęć doskonałości.

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tym najlepszym polskim przedsięwzięciom chce dać drugą szansę. W nowym konkursie NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP, których projekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymały od Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence w ramach konkursów SME Instrument, faza II.

 

"Zabiegamy o wyższe wynagrodzenia dla polskich naukowców, co przełoży się na ich liczniejszy udział w unijnym programie Horyzont 2020" – komentuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "Ale nie zapominamy o polskich przedsiębiorstwach mających potencjał, aby realizować dobre projekty, konkurujące z firmami z innych europejskich państw. Otrzymane przez rodzimych przedsiębiorców certyfikaty Seal of Excellence potwierdzają, że są oni na dobrej drodze, by skutecznie aplikować o granty w Horyzoncie 2020. Uruchomiony przez NCBR konkurs dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence pozwoli im na realizację swych pomysłów i zdobycie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości" - dodaje.

 

Główne zasady nowego konkursu są zbliżone do innych konkursów „szybkiej ścieżki” – procedura aplikowana została maksymalnie uproszczona, a termin rozpatrzenia wniosków wynosi tylko 60 dni. Jednak na etapie oceny merytorycznej wprowadzona została zasadnicza zmiana. Złożone projekty nie będą podlegały ocenie w ramach większości kryteriów, ponieważ przeszły już pozytywną ocenę w konkursach SME Instrument, faza II. W konkursie nie ma także ograniczeń co do regionu czy branż gospodarki, które reprezentują przedsiębiorcy. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca, a zakończy się 29 grudnia i będzie podzielony na etapy.

 

"Liczna grupa projektów, które nie otrzymują dofinansowania, reprezentuje wysoki poziom merytoryczny, czego potwierdzeniem jest uzyskanie Seal of Excellence. Dotyczy to w dużej mierze projektów polskich MŚP. Mając to na uwadze uprościliśmy zasady konkursu, co pozwoli na szybsze rozpoczęcie realizacji bardzo dobrych projektów, które zostały już pozytywnie zweryfikowane w procedurach konkursowych KE" – mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

 

W przesłanym PAP komunikacie NCBR przypomniano, że faza II SME Instrument w ramach H2020 to konkurs, w którym dofinansowanie mogą uzyskać badania rozwojowe nad technologią. Realizacja projektów powinna trwać od 12 do 24 miesięcy, a ich wartość zawierać się między 0,5 a 2,5 mln euro. Dofinansowanie wynosi od 70 do nawet 100 proc. wartości projektu.

 

Z danych przedstawionych przez NCBR wynika, że w rozstrzygniętym w marcu tego roku naborze wniosków grant przyznano jednej, a Seal of Excellence 11 polskim firmom. Wyróżniony polski projekt „NEUROON-MED – przyszłość w diagnostyce zaburzeń snu” znalazł się przy tym na czwartym miejscu w rankingu UE w obszarze innowacji przełomowych w medycynie. Łącznie dofinansowanie przyznano 66 projektom, w które zaangażowane są MŚP z 37 krajów Europy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ ekr/

Tagi: ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi