Strona główna Aktualności
Świat

Sikorki wybierają sąsiadów ze względu na ich osobowość

16.05.2017 Świat

Fot. Fotolia

Samce sikorek bogatek wybierają na sąsiadów osobniki o podobnej osobowości - donoszą naukowcy z University of Oxford w piśmie "Animal Behaviour".

Samce sikorek bogatek starają się wybierać na swoich sąsiadów osobniki podobne do nich pod względem osobowości - przekonali się naukowcy z Oxfordu, badając przez sześć kolejnych sezonów lęgowych populację dzikich sikorek bogatek żyjącą w lasach Wytham (Wielka Brytania).

 

"Z naszych badań wynika, że społeczne interakcje mogą odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu przez zwierzęta decyzji" - stwierdza główna autorka badania Katerina Johnson.

 

Zwyczaje te mogą odgrywać ważną rolę podczas sezonów lęgowych, kiedy agresja pomiędzy samcami sikorek osiąga najwyższy poziom - uważają badacze. Jako że samce bronią wówczas swoich terytoriów i rywalizują o względy samic, mniej śmiałe sikorki mogą unikać terenów graniczących z terytoriami agresywniejszych osobników.

 

Naukowcy przekonali się również, że ptakom zdarzało się wybrać gorzej położone terytorium właśnie ze względu na podobnego do nich sąsiada.

 

Osobowość sikorek oceniana była poprzez obserwacje ich zachowania w nowym otoczeniu: odważne ptaki chętnie je badały, podczas gdy nieśmiałe osobniki zachowywały się o wiele ostrożniej.

 

"Wyniki naszego badania mogą pomóc wyjaśnić ewolucję osobowości i to, dlaczego poszczególne osobniki w danej populacji zachowują się odmiennie. Zamiast preferować w procesie selekcji naturalnej jeden konkretny typ osobowości jako +najlepszy+, różne strategie zachowania mogą okazać się równie dobre - w zależności od tego, jak dobierze się przyjaciół i sąsiadów" - stwierdza Johnson.

 

Jak dodaje, korzyści z posiadania podobnych sąsiadów można zauważyć nie tylko wśród mniej śmiałych osobników. System ten pomaga również w przetrwaniu ptakom bardziej agresywnym: choć sąsiedzi o takich osobowościach częściej wchodzą ze sobą w konflikt, ich obecność działa odstraszająco na intruzów. (PAP)

 

kflo/ zan/

Tagi: ptaki , sikorki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi