Strona główna Aktualności
Zdrowie

FRK: potwierdzona wysoka jakość bioaktywnych protez zastawek serca

17.05.2017 Zdrowie

Fot. Fotolia

Uzyskanie w badaniach doświadczalnych potwierdzenia wysokiej jakości bioaktywnych protez zastawek serca to najważniejsze osiągnięcie naukowe Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w ub. r. – wynika z jej rocznego sprawozdania.

We wtorek w Zabrzu odbyło się wspólne posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, na którym przedstawiono tegoroczne zamierzenia naukowo-badawcze Instytutu Protez Serca oraz finansowe i merytoryczne sprawozdanie z działalności Fundacji w 2016 r. Na kolejną kadencję prezesem FRK wybrano jednogłośnie prof. Andrzeja Karbownika – b. rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach i b. wiceministra gospodarki.

 

Jednym z projektów realizowanych w FRK jest stworzenie bioaktywnych innowacyjnych bioprotez zastawek serca oraz wprowadzenie ich do praktyki klinicznej. Tego rodzaju bioprotezy jako polska marka mogą być wprowadzone zarówno na polski, jak i globalny rynek innowacyjnych usług medycznych.

 

Te nowatorskie protezy zastawek serca są przeznaczone zarówno dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie istotne może być ich zastosowanie u młodszych pacjentów ze względu na potencjalną możliwość wzrostu i remodelowania wszczepionych zastawek, co stwarza nadzieję na obniżenie ryzyka ponownej operacji u tej grupy chorych.

 

Jak informuje dział promocji FRK, prace nad bioaktywną zastawką serca bazują na najnowszych rozwiązaniach z zakresu inżynierii tkankowej, bioinżynierii oraz inżynierii materiałowej. Jako rusztowanie dla tworzenia biologicznych zastawek serca wykorzystane są acellularne matryce świńskie, na których hodowane są komórki autologiczne. Dla osiągnięcia tego celu stworzono kompleksowy system zapewniający hodowlę bioprotez w bioreaktorach odtwarzających naturalne warunki in vivo, co powinno zapewniać wysoką trwałość zastawek.

 

Wykorzystano również nową grupę związków o charakterze polisacharydów, które wykazują działanie atrombogenne, zapobiegając powikłaniom zakrzepowym związanym z zastosowaniem protez sercowych.

 

Założona przez wybitnego kardiochirurga i ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę FRK wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.

 

Główne kierunki działania to badania nad protezami serca i protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Efektem doświadczeń związanych z opracowaniem i wdrożeniem robota chirurgicznego Robin Heart oraz innych narzędzi medycznych ma być utworzenie w fundacji profesjonalnego Centrum Edukacji Nowych Technik i Technologii Chirurgicznych oraz eksperymentalnej zrobotyzowanej sali chirurgicznej.

 

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od początku swego istnienia prowadzi też rozwinięty, finansowany z środków własnych, program szkoleniowo-stypendialny w zakresie kardiochirurgii, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr medycznych z Polski i z zagranicy; zwłaszcza z krajów Europy Wschodniej. Z programu skorzystało dotąd ponad 180 osób, w tym kilkudziesięcioosobowe zespoły lekarzy z Gruzji, Białorusi, Ukrainy, a także stypendyści z Czech, Chorwacji, Holandii, Francji, Niemiec, Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych. (PAP)

 

lun/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi