Strona główna Aktualności
Technologie

Prof. Widom z Uniwersytetu Stanforda o roli kobiet w świecie technologii

18.05.2017 Technologie, Uczelnie, Filmy

Fot. Fotolia

W Peru na zajęciach z informatyki na dziesięciu mężczyzn przypada jedna kobieta, a mężczyźni nie akceptują kobiet w swoich grupach projektowych. W Tanzanii, jeśli kobieta chce iść na studia, to spotyka ją ostracyzm ze strony mieszkańców jej wioski - mówi PAP prof. Jennifer Widom z Uniwersytetu Stanforda.

Jennifer Widom jest profesorem informatyki oraz dziekanem na Uniwersytecie Stanforda - uczelni z Doliny Krzemowej, która zajmuje drugie miejsce w Academic Ranking of World Universities. Ekspertka, wykorzystując roczny urlop naukowy, prowadzi na całym świecie bezpłatne kursy i warsztaty z zakresu Big Data, Design Thinking, ale także spotkania o roli kobiet w świecie technologii - Women in Tech. Gościła na Politechnice Łódzkiej, a Polska była jedynym krajem w Europie na trasie jej podróży.

 

W ramach warsztatów Women in Tech spotyka się na całym świecie z kobietami, które wybrały ścieżkę kariery związaną z nauką i inżynierią; dyskusja dotyczy tego, z czym te kobiety mierzą się na co dzień. A sytuacja kobiet chcących się kształcić w tym kierunku jest bardzo różna w poszczególnych krajach, w niektórych bardzo trudna.

 

"W Peru na zajęciach z informatyki na dziesięciu mężczyzn przypada jedna kobieta, a mężczyźni nie akceptują kobiet w swoich grupach projektowych – więc to jest problem. W Tanzanii, jeśli kobieta chce iść na studia, to spotyka ją ostracyzm ze strony mieszkańców jej wioski” - przytoczyła przykłady.

 

Ekspertka przyznaje, że tematyka spotkań z kobietami jest bardzo zróżnicowana i nie ma żadnego programu takich dyskusji. "Podczas spotkań zazwyczaj poruszam jakieś tematy i pytam jak to jest w danym kraju, jak jest na zajęciach, w domu, co myśli twoja rodzina, co sama myślisz o swojej karierze i przyszłości” - podkreśliła.

 

Według niej odrębnym tematem jest to, dlaczego kobiety wybierają taką ścieżkę zawodową. "Moim zdaniem wszyscy powinni mieć prawo wyboru takiej ścieżki kariery, jakiej pragną i nic nie powinno stać im na drodze. Myślę, że jest to dobrze udokumentowane, że powodem tego, iż mniej kobiet wybiera zawody związane z nauką lub inżynierią, są wcześniejsze etapy edukacji. Przyczyna leży w tym, co się dzieje z dziewczętami, zanim pójdą na studia” - oceniła.

 

 

Przyznała, że to, co może zrobić jako profesor Uniwersytetu Stanforda, to uczynić zajęcia na uczelni bardziej zachęcającymi.

 

"Studenci w USA mogą wybrać kierunek studiów później, już po tym jak dostaną się na studia. Daje to nam wspaniałą możliwość powiedzenia im, iż każdy kierunek jest osiągalny bez względu na to, czy się jest kobietą czy mężczyzną. Możemy sprawić, że czują się komfortowo ze swoim wyborem bez względu na płeć” - podkreśliła prof. Widom.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szu/ mni/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi