Strona główna Aktualności
Technologie

Prof. Widom z Uniwersytetu Stanforda o roli kobiet w świecie technologii

18.05.2017 Technologie

Fot. Fotolia

W Peru na zajęciach z informatyki na dziesięciu mężczyzn przypada jedna kobieta, a mężczyźni nie akceptują kobiet w swoich grupach projektowych. W Tanzanii, jeśli kobieta chce iść na studia, to spotyka ją ostracyzm ze strony mieszkańców jej wioski - mówi PAP prof. Jennifer Widom z Uniwersytetu Stanforda.

Jennifer Widom jest profesorem informatyki oraz dziekanem na Uniwersytecie Stanforda - uczelni z Doliny Krzemowej, która zajmuje drugie miejsce w Academic Ranking of World Universities. Ekspertka, wykorzystując roczny urlop naukowy, prowadzi na całym świecie bezpłatne kursy i warsztaty z zakresu Big Data, Design Thinking, ale także spotkania o roli kobiet w świecie technologii - Women in Tech. Gościła na Politechnice Łódzkiej, a Polska była jedynym krajem w Europie na trasie jej podróży.

 

W ramach warsztatów Women in Tech spotyka się na całym świecie z kobietami, które wybrały ścieżkę kariery związaną z nauką i inżynierią; dyskusja dotyczy tego, z czym te kobiety mierzą się na co dzień. A sytuacja kobiet chcących się kształcić w tym kierunku jest bardzo różna w poszczególnych krajach, w niektórych bardzo trudna.

 

"W Peru na zajęciach z informatyki na dziesięciu mężczyzn przypada jedna kobieta, a mężczyźni nie akceptują kobiet w swoich grupach projektowych – więc to jest problem. W Tanzanii, jeśli kobieta chce iść na studia, to spotyka ją ostracyzm ze strony mieszkańców jej wioski” - przytoczyła przykłady.

 

Ekspertka przyznaje, że tematyka spotkań z kobietami jest bardzo zróżnicowana i nie ma żadnego programu takich dyskusji. "Podczas spotkań zazwyczaj poruszam jakieś tematy i pytam jak to jest w danym kraju, jak jest na zajęciach, w domu, co myśli twoja rodzina, co sama myślisz o swojej karierze i przyszłości” - podkreśliła.

 

Według niej odrębnym tematem jest to, dlaczego kobiety wybierają taką ścieżkę zawodową. "Moim zdaniem wszyscy powinni mieć prawo wyboru takiej ścieżki kariery, jakiej pragną i nic nie powinno stać im na drodze. Myślę, że jest to dobrze udokumentowane, że powodem tego, iż mniej kobiet wybiera zawody związane z nauką lub inżynierią, są wcześniejsze etapy edukacji. Przyczyna leży w tym, co się dzieje z dziewczętami, zanim pójdą na studia” - oceniła.

 

 

Przyznała, że to, co może zrobić jako profesor Uniwersytetu Stanforda, to uczynić zajęcia na uczelni bardziej zachęcającymi.

 

"Studenci w USA mogą wybrać kierunek studiów później, już po tym jak dostaną się na studia. Daje to nam wspaniałą możliwość powiedzenia im, iż każdy kierunek jest osiągalny bez względu na to, czy się jest kobietą czy mężczyzną. Możemy sprawić, że czują się komfortowo ze swoim wyborem bez względu na płeć” - podkreśliła prof. Widom.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szu/ mni/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->