Strona główna Aktualności
Technologie

100 mln zł na fotonikę - NCBR podpisał umowę z samorządem woj. lubelskiego

17.05.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz samorząd woj. lubelskiego będą wspólnie wspierać badania przemysłowe i prace rozwojowe w obszarze technologii fotonicznych. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie. Na projekty realizowane w ramach porozumienia przeznaczono 100 mln zł.

Pieniądze trafią do polskich naukowców i przedsiębiorców, którzy będą realizowali projekty dotyczące m.in. technologii cyfryzacji nowej generacji, badania dotyczące czujników światłowodowych, a także prace poświęcone innowacyjnym źródłom światła.

 

"Podpisane dzisiaj porozumienie jest bardzo dobrą egzemplifikacją pewnej zasady, że rozwój przedsiębiorczości jest zawsze lokalny" - powiedział w czasie uroczystego podpisania porozumienia dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prof. Maciej Chorowski. Podkreślił, że jest to pierwszy w Polsce przykład przedsięwzięcia, w ramach którego wykorzystane będą zasoby NCBR w kierunku realizacji celów "zdefiniowanych w konkretnym regionie".

 

"To jest bardzo dobry przykład, w jaki sposób można uzyskać połączenie polityk regionalnych z politykami, które są realizowane na szczeblu krajowym" - dodał prof. Chorowski.

 

Marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski zwrócił uwagę na to, że dla reprezentowanego przez niego regionu bardzo istotne jest doścignięcie innych wysoko rozwiniętych gospodarek na terenie Polski, ale również Europy.

 

"Nade wszystko ważne jest, by te pieniądze przyczyniły się do komercjalizacji tych wszystkich badań, które będą w ramach ustalonej (...) agendy badawczej prowadzone" – podkreślił Sosnowski.

 

Jak wyjaśnił PAP Jakub Murawski z NCBR, na budżet programu złożą się po 35 mln zł NCBR i samorząd (te pochodzą z funduszy europejskich), a pozostałą część (30 mln zł) będzie stanowić wkład własny przedsiębiorców, którzy będą realizować projekty finansowane przez obie strony.

 

Pierwsze konkursy w ramach podpisanej umowy – jak powiedział PAP dyrektor NCBR - „powinniśmy być w stanie ogłosić” jeszcze w tym roku.

 

Prof. Chorowski dodał, że NCBR zamierza nawiązać podobną współpracę z innymi samorządami, a podpisanie porozumienia z woj. lubelskim, w jego ocenie, "będzie silnym katalizatorem" dla kolejnych województw.

 

"Nie ma takiego województwa w Polsce, z którym nie moglibyśmy takiego porozumienia podpisać, oczywiście dobrze definiując obszar wspólnego przedsięwzięcia, który musi być spójny z założeniami rozwojowymi samorządu" - dodał.

 

Porozumienie z woj. lubelskim zostało zawarte na 10 lat.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi