Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
21.05.2017 aktualizacja 21.05.2017

Otyłość zawsze szkodzi zdrowiu

Otyłość zawsze szkodzi zdrowiu. U osób otyłych, nawet bez początkowych objawów cukrzycy czy nadciśnienia, ryzyko choroby serca czy udaru jest większe – uważają autorzy badań przedstawionych podczas Europejskiego Kongresu Otyłości w Portugalii. O badaniach informuje BBC News.

Według atrakcyjnej dla wielu osób, starej teorii „gruby, ale zdrowy” nadmierna masa ciała nie szkodzi osobom, które mają prawidłowe parametry np. ciśnienia tętniczego czy poziomu glukozy we krwi.

Badacze z University of Birmingham przeanalizowali dane z lat 1995-2015 dotyczące 3,5 miliona brytyjskich pacjentów, sprawdzając losy osób, które były otyłe na początku badania (BMI 30 lub wyższe).

Okazało się, że osoby otyłe nawet bez początkowych objawów choroby serca, cukrzycy, nadciśnienia czy też podwyższonego poziomu cholesterolu, nie są odporne na zachorowanie w późniejszym okresie życia. Przeciwnie, w porównaniu z osobami o normalnej masie ciała, większe jest w ich przypadku ryzyko choroby serca czy udaru.

Otyłość - według badania naukowców University of Birmingham - byłaby zatem niezależnym czynnikiem ryzyka. Ponieważ jednak badanie nie zostało opublikowane w naukowym czasopiśmie i nie przeszło procesu weryfikacji przez innych naukowców, jego wyniki nie są uważane za w pełni wiarygodne. Trudno ocenić wpływ na stan zdrowia innych czynników na przykład: stylu życia, palenia czy rodzaju otyłości.

Autorzy podkreślają, że nie chodzi im o potępianie poszczególnych osób, ale wskazanie producentom żywności i rządowi, że konieczne jest ułatwienie ludziom dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i promocja odchudzania. (PAP)

pmw/ ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024