Strona główna Aktualności
Technologie

Gdańscy studenci w finale konkursu NASA

18.05.2017 Technologie, Konkursy

Fot.:Dominika Zorn /Space Apps Gdańsk

Dwa studenckie zespoły z Politechniki Gdańskiej zakwalifikowały się do światowego finału konkursu programistycznego NASA Space Apps Challenge. Jeden z projektów nominowany jest również do nagrody publiczności. Internauci mogą oddawać na niego swoje głosy do 21 maja włącznie.

NASA Space Apps Challenge to trwający 48 godzin międzynarodowy hakaton, organizowany w ramach inkubatora innowacyjności NASA. Konkurs zorganizowany został w 187 miastach znajdujących się w 69 krajach. Wzięło w nim udział ok. 25 tys. młodych osób. W Polsce hakaton przeprowadzono w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Inicjatorem organizacji gdańskiej edycji imprezy był student Politechniki Gdańskiej Szymon Krawczuk.

 

Jak infomuje Politechnika Gdańska, zwycięzcami krajowego etapu hakatonu zostały dwa zespoły z PG: NBK - twórcy panelu słonecznego wraz z aplikacją Solar Energy oraz Szalone Dziki z aplikacją informującą o wybuchu pożaru FireHelper.

 

Podstawą projektu NBK Solar Energy jest panel słoneczny, który może zostać umieszczony na powierzchni wody - co ma usprawnić jego działanie, ułatwić transport oraz oszczędzić miejsce na lądzie. Jak tłumaczą twórcy panelu, będzie on współpracował z aplikacją mobilną, za której pomocą będzie można m.in. kupić energię z pływającego w pobliżu panelu.

 

Z kolei stworzona przez Szalone Dziki aplikacja FireHelper ma pomagać w razie pożaru: zarówno poprzez informowanie strażaków o jego wybuchu, jak i wskazując ludziom bezpieczną drogę ucieczki.

 

Laureaci otrzymali tytuły Global Nominee, gwarantujące udział w światowym finale konkursu. Oprócz tego Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych, a drużyna NBK nagrodę publiczności oraz Nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt.

 

Obecnie aplikacje ocenia teraz jury konkursu w Stanach Zjednoczonych.

 

Projekt NBK Solar Energy nominowany jest również do nagrody publiczności (People’s Choice). Drużyna jest jednym ze 141 zespołów z różnych stron świata biorących udział w tej konkurencji. Na polski projekt można głosować po założeniu konta na stronie https://2017.spaceappschallenge.org - głosowanie trwa do 21 maja włącznie.

 

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, partnerem merytorycznym firma AirHelp, a organizatorami Hackerspace: Trójmiasto, Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej oraz Fundacja CODE:ME. Wydarzenie zostało objęte patronatem prof. Jerzego Wtorka - Dziekana wydziału ETI PG oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi