Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prezydent Rzeszowa doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

19.05.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został w piątek doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Ferenc jest prezydentem miasta od 2002 r.

Procedurę nadania tytułu zainicjowała Rada Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. 26 stycznia senat uczelni podjął uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania w tej sprawie.

 

O zaopiniowanie wniosku zwrócono się do senatów Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obie uczelnie pozytywnie odniosły się do tej inicjatywy.

 

„Spójna strategia zrównoważonego rozwoju Rzeszowa oraz konsekwencja w działaniu włodarza miasta, a także promocja Rzeszowa jako stolicy innowacyjnych technologii sprawia, że Rzeszów coraz częściej jest zauważany na całym świecie i obierany jako miejsce lokowania oddziałów i siedzib przez największe międzynarodowe firmy” – napisał w opinii o działalności Ferenca prof. Bogusław Łazarz z Politechniki Śląskiej.

 

Z kolei według prof. Zbigniewa Rykla z Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów stanowi przykład miasta, które w ostatnim dwudziestoleciu "odniosło niewątpliwy sukces cywilizacyjny, przekształcając się z miasta prowincjonalnego w prężny ośrodek wzrostu”.

 

Laudację w czasie piątkowej uroczystości wygłosił prof. Grzegorz Budzik z PRz, promotor nadania tytułu. Przypomniał on życiorys honorowego doktora. Mówił m.in. że jednym z najważniejszych celów prezydentury Ferenca było i jest wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.

 

„Miejsca, w którym liczba studentów w odniesieniu do liczby mieszkańców jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Świadczy to o tym, że Rzeszów – stolica innowacji o aspiracjach metropolitarnych – jest atrakcyjny dla młodych ludzi” – zaznaczył prof. Budzik.

 

Sam Ferenc w swoim wystąpieniu przypomniał historię Rzeszowa od czasu otrzymania praw miejskich w 1354 roku. Mówił, że miasto to miało swoje „dobre i złe lata”. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 80 lat Rzeszów pokonał długą drogę „od sennego, galicyjskiego miasteczka ku metropolii”.

 

Ocenił, że hasło promocyjne, wymyślone przed 9 laty „Rzeszów - stolica innowacji” służy budowaniu marki miasta.

 

„Miasto jest innowacyjne, czyli nowoczesne, modernistyczne, gdy potrafi łączyć w spójną, sprawną całość różne obszary swojej działalności: od transportu publicznego, przez infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę, kulturę, bezpieczeństwo, na kapitale ludzkim kończąc” – podkreślił Ferenc.

 

77-letni Ferenc jest ekonomistą. Pracę zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

 

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. XX w. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.

 

Dwukrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r.; o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

 

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze; w pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 oraz 2014 r.

 

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i b. premier Leszek Miller.(PAP)

 

api/ kyc/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi