Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prezydent Rzeszowa doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

19.05.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został w piątek doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Ferenc jest prezydentem miasta od 2002 r.

Procedurę nadania tytułu zainicjowała Rada Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. 26 stycznia senat uczelni podjął uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania w tej sprawie.

 

O zaopiniowanie wniosku zwrócono się do senatów Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obie uczelnie pozytywnie odniosły się do tej inicjatywy.

 

„Spójna strategia zrównoważonego rozwoju Rzeszowa oraz konsekwencja w działaniu włodarza miasta, a także promocja Rzeszowa jako stolicy innowacyjnych technologii sprawia, że Rzeszów coraz częściej jest zauważany na całym świecie i obierany jako miejsce lokowania oddziałów i siedzib przez największe międzynarodowe firmy” – napisał w opinii o działalności Ferenca prof. Bogusław Łazarz z Politechniki Śląskiej.

 

Z kolei według prof. Zbigniewa Rykla z Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów stanowi przykład miasta, które w ostatnim dwudziestoleciu "odniosło niewątpliwy sukces cywilizacyjny, przekształcając się z miasta prowincjonalnego w prężny ośrodek wzrostu”.

 

Laudację w czasie piątkowej uroczystości wygłosił prof. Grzegorz Budzik z PRz, promotor nadania tytułu. Przypomniał on życiorys honorowego doktora. Mówił m.in. że jednym z najważniejszych celów prezydentury Ferenca było i jest wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.

 

„Miejsca, w którym liczba studentów w odniesieniu do liczby mieszkańców jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Świadczy to o tym, że Rzeszów – stolica innowacji o aspiracjach metropolitarnych – jest atrakcyjny dla młodych ludzi” – zaznaczył prof. Budzik.

 

Sam Ferenc w swoim wystąpieniu przypomniał historię Rzeszowa od czasu otrzymania praw miejskich w 1354 roku. Mówił, że miasto to miało swoje „dobre i złe lata”. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 80 lat Rzeszów pokonał długą drogę „od sennego, galicyjskiego miasteczka ku metropolii”.

 

Ocenił, że hasło promocyjne, wymyślone przed 9 laty „Rzeszów - stolica innowacji” służy budowaniu marki miasta.

 

„Miasto jest innowacyjne, czyli nowoczesne, modernistyczne, gdy potrafi łączyć w spójną, sprawną całość różne obszary swojej działalności: od transportu publicznego, przez infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę, kulturę, bezpieczeństwo, na kapitale ludzkim kończąc” – podkreślił Ferenc.

 

77-letni Ferenc jest ekonomistą. Pracę zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

 

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. XX w. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.

 

Dwukrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r.; o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

 

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze; w pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 oraz 2014 r.

 

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i b. premier Leszek Miller.(PAP)

 

api/ kyc/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi