Strona główna Aktualności
Uczelnie

SLD przedstawiło swoje propozycje ws. reformy szkolnictwa wyższego

19.05.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Większe nakłady finansowe na naukę i szkolnictwo wyższe, możliwość przekazania 1 proc. CIT na badania naukowe, utrzymanie habilitacji oraz autonomii uczelni – m.in. takie postulaty w związku z planowaną reformą nauki przedstawił w piątek SLD.

"Jesteśmy w ogonie nakładów (na naukę – przyp. PAP). I stąd pierwszy postulat Sojuszu Lewicy Demokratycznej (…), żeby ok. 60 procent wzrostu PKB przeznaczyć właśnie na naukę" – powiedział podczas konferencji prasowej przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusz Iwiński.

 

Dodał, że SLD proponuje również, by istniała możliwość przekazywania 1 proc. CIT (podatków od dochodów przedsiębiorstw) na badania i rozwój.

 

Jak wyjaśnił Iwiński, pomysł przeznaczenia 1 proc. CIT-u na badania i rozwój powstał między innymi po to, aby "doktoranci mieli możliwość stałego zatrudnienia”. Jak stwierdził, postulat ten związany jest przede wszystkim z niepewnością związaną z grantami, "które stały się w tej chwili najbardziej popularnym sposobem podnoszenia statusu materialnego. Poza wszystkim doktoranci to jest specyficzna grupa i walka o granty często uniemożliwia stałe zatrudnienie na uczelniach" – ocenił.

 

Przedstawiciele SLD apelowali również o zachowanie w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym zasady autonomii uczelni.

 

"Zdecydowanie opowiadamy się za wolnością badań naukowych, a istotnym elementem gwarantującym wolność badań naukowych jest autonomia uczelni, zwłaszcza publicznych - stwierdził dr Maciej Raś. - W tym też kontekście będziemy analizować - popierać bądź krytykować - wszelkie projekty rządowe odnoszące się do reformy szkolnictwa wyższego w Polsce".

 

Iwiński apelował z kolei o utrzymanie habilitacji, ponieważ – jak uzasadniał - "przy obniżeniu poziomu pisania prac magisterskich i doktorskich habilitacja jest w zasadzie ostatnią barierą, żeby nie obniżać danego poziomu".

 

SLD zapowiedziało również włączenie się w trwające konsultacje środowisk naukowych z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

W MNiSW trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. We wrześniu br., podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, resort nauki ma przedstawić jej założenia; obecnie prowadzone są szeroko zakrojone konsultacje.

 

W toku prac resort nauki wiele razy zapewniał, że Ustawa 2.0 zagwarantuje uczelniom większą niż dotąd autonomię. Przepisy mają być więc tak skonstruowane, aby szkoły wyższe mogły więcej spraw uregulować we własnych statutach, zamiast zdawać się na odgórne zapisy w rozporządzeniach i ustawie.

 

Nie jest ostatecznie przesądzona sprawa habilitacji. W maju br. minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaznaczał, że choć habilitacja ma zostać utrzymana, to sprawa jej statusu jeszcze nie jest rozstrzygnięta. MNiSW zastanawia się, czy habilitacja będzie osobnym stopniem naukowym, czy może będzie "szczególnym cenzusem, dającym pewne uprawnienia, zwłaszcza do promowania doktorów”. W obu tych przypadkach doktorzy powinni mieć – według resortu nauki - status samodzielnych pracowników naukowych.

 

Z kolei większe ulgi dla firm na działalność badawczo-rozwojową wprowadziła obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa o innowacyjności, przygotowana przez resort nauki. Nowe przepisy dały m.in. możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ustawa zwiększyła też kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wynoszą do 50 proc. Duże firmy mogą z kolei odliczyć nawet 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

 

MNiSW przygotowało również drugą ustawę o innowacyjności (trwają konsultacje), która zgodnie z założeniami ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Jak powiedział w czwartek podczas kongresu Polska Wielki Projekt maju Gowin, zawiera ona "szereg innych instrumentów wsparcia, ale też podwaja wartość ulg podatkowych”. Dodał, że dzięki tej ustawie, "będziemy jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym każdą złotówkę zainwestowaną w rozwój nauki, w badania przedsiębiorca będzie mógł sobie odpisać od podatku.”

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ agt/

Tagi: mnisw , sld
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi