Strona główna Aktualności
Uczelnie

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej: reforma szkolnictwa wyższego powinna być ewolucyjna

23.05.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Reforma szkolnictwa wyższego powinna być ewolucyjna, nie rewolucyjna - ocenili w poniedziałek przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej (KKHP). W Warszawie - podczas kongresu KKHP - przedstawili oni swoją koncepcję zmian w szkolnictwie wyższym.

W poniedziałek Komitet Kryzysowego Humanistyki Polskiej zorganizował Kongres "Nauka dla Polski - nasz pomysł na reformę". Przedstawiciele m.in. KKHP przedstawili na nim propozycje alternatywne wobec tzw. Ustawy 2.0, czyli nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. We wrześniu br., podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, resort nauki ma przedstawić założenia nowej ustawy; obecnie prowadzone są zaś szeroko zakrojone konsultacje.

 

"Ewolucja, nie rewolucja – tego potrzebuje nauka i szkolnictwo wyższe. Nasz pomysł na reformę to realistyczny głos reformatorski, alternatywny wobec centralizacyjnych i autokratycznych projektów reformy szkolnictwa wyższego" - wskazali w opublikowanym w poniedziałek dokumencie przedstawiciele KKHP.

 

W imieniu KKHP wizję reformy szkolnictwa wyższego przedstawił prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego. Wśród kluczowych kierunków wymienił m.in. zasadę fair play, czyli równe, jasne reguły gry dla wszystkich uczelni - takie same dla tych z 600 - letnią tradycją i placówek z krótkim stażem. Prof. Stec dodał, że aby to osiągnąć potrzebne jest wypracowanie sprawiedliwych zasad.

 

W dokumencie udostępnionym PAP przez KKHP czytamy, że w wizji organizacji uczelni należy uchylić przepisy dające przywileje w kształtowaniu oferty dydaktycznej jednostkom uprawnionym do nadawania stopnia doktora habilitowanego. "Zapewni to równość pozycji startowych – mała uczelnia będzie mogła wygrać z dużą konkurując jakością" - przekonują przedstawiciele KKHP.

 

Drugim kierunkiem wskazanym w poniedziałek przez prof. Steca jest zasada "różni, lecz równi". Według KKHP decyzję o swojej misji i profilu uczelnie powinny podejmować samodzielnie. W ocenie Komitetu uczelnie powinny przede wszystkim uczyć, dlatego prof. Stec zaproponował powstanie dwóch typów uczelni: kształcących elity wiedzy lub elity umiejętności. "Powinny powstać również kolegia odpowiadające przede wszystkim za edukację na poziomie licencjackim, przydatne do zdobycia konkretnego fachu" - wskazał prof. Stec. Zdaniem KKHP wszystkie te jednostki powinny być traktowane jako równorzędne części systemu, konkurujące o najlepszych pracowników i studentów.

 

Z zapowiedzi resortu nauki wynika, że w nowej ustawie rozważa ono wprowadzenie trzech typów uczelni: o profilu badawczym, badawczo-dydaktycznym i dydaktycznym. MNiSW - według zapowiedzi - nie chce jednak, aby na powstaniu uczelni badawczych straciły inne szkoły wyższe. Jak wyjaśniał minister nauki Jarosław Gowin, finansowanie uczelni badawczych to finansowanie dodatkowe, musiałoby ono pochodzić ze wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w roku 2018 i w następnych latach.

 

KKHP chciałoby również wprowadzenia zmian w sposobie nadawania stopni naukowych. "Proponujemy wprowadzenie dwóch ścieżek rozwoju naukowego – dydaktycznego i naukowego. W zależności od obranej ścieżki pracownik uzyskiwałby inny tytuł, zarazem obie ścieżki traktowane byłyby równoważnie" - czytamy w propozycji organizacji.

 

Przedstawiciele Komitetu sprzeciwiają się też powstaniu na uczelniach rad powierniczych, które wybierałyby rektora. W opinii KKHP władze rektorskie i dziekańskie powinny być wybierane przez środowisko akademickie, a senat uczelni i rady wydziałów powinny mieć silne kompetencje kontrolne.

 

Podczas prac nad nową ustawą ideą utworzenia na uczelniach nowego ciała – rad powierniczych wybieranych przez senat uczelni - wyraził zainteresowanie resort nauki. "Miałyby się składać, mniej więcej w połowie, z przedstawicieli uczelni, i w połowie z osób reprezentujących otoczenie społeczno-gospodarcze" - opisywał w marcowej rozmowie z PAP szef resortu nauki.

 

W poniedziałek prof. Piotr Stec wskazał też, że pod wieloma względami uczelnie powinny uzyskać dużą autonomię. Na przykład tworzenie nowych kierunków studiów powinno wymagać jedynie notyfikacji w resorcie nauki. Minister mógłby wnieść sprzeciw, jeśli uczelnia nie spełnia wymogów ustawowych do prowadzenia studiów - zaznaczali przedstawiciele organizacji. W ocenie KKHP ochroni to uczelnie przed motywowanymi ideologicznie decyzjami ministerstwa, blokującymi arbitralnie powstawanie nowych kierunków.

 

Również w kontekście autonomii KKHP uważa, że niewielkie uczelnie powinny mieć możliwość łączenia się w federacje, "by wzmocnić ich pozycję rankingową bez przymusowej konsolidacji". W kwestii finansowania przedstawiciele KKHP stoją na stanowisku, że algorytm finansowania uczelni powinien uwzględniać różne profile uczelni.

 

W czasie poniedziałkowej konferencji "Nauka dla Polski. Nasz pomysł na reformę" swoją wizję zmian w szkolnictwie wyższym przedstawiła również Rada Nauki i Szkolnictwa Wyższego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Aleksander Temkin z KKHP zaznaczył w rozmowie z PAP, że w wielu postulatach obie organizacje "występują ręka w rękę". "Stawiamy być może gdzie indziej akcenty, ale to jest kwestia wyłącznie narzędzi" - dodał.

 

Wśród wspólnych kierunków wskazał postulaty dotyczące stabilizacji zatrudnienia, władzy na uniwersytetach, potrzeby uczciwej konkurencji, czy pozametropolitalnych ośrodków naukowych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi