Strona główna Aktualności

Od środy XIV Bałtycki Festiwal Nauki

23.05.2017 Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Z ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę będą mogli skorzystać uczestnicy Bałtyckiego Festiwalu Nauki, którego 14. edycja rozpocznie się już w środę 24 maja. W programie m.in. nocna wyprawa do miejsc zamieszkałych przez nietoperze, kierowanie statkiem za pomocą symulatora czy podróż po Układzie Słonecznym w wirtualnej rzeczywistości.

W XIV Bałtyckim Festiwalu Nauki weźmie udział 14 instytucji, w tym 9 uczelni wyższych zrzeszonych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego. Zaplanowanych jest ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę, które odbywać się będą m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. W programie festiwalu znajdują się konferencje i pikniki naukowe, wykłady, warsztaty, dyskusje panelowe, zwiedzanie laboratoriów, prezentacje doświadczeń i eksperymentów.

 

Najwięcej wydarzeń – 150 – zorganizuje Uniwersytet Gdański. Oprócz imprez takich jak wykłady czy prezentacje eksperymentów, instytucje związane z UG zorganizują wycieczki naukowe, np. do unikatowych siedlisk nadmorskich, nocną wyprawę do miejsc zamieszkałych przez nietoperze, zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni i helskiego fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG, a także wyprawę do Stacji Limnologicznej UG w Borucinie nad jeziorem Raduńskim.

 

Akademia Morska w Gdyni umożliwi podjęcie na symulatorze samodzielnej próby przeprowadzenia statku morskiego z portu w Gdyni do portu w Gdańsku. Z kolei Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku udostępni podczas festiwalu tzw. "fit box", czyli mały, modułowy pawilon sportowy, w którym będzie można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy - przy okazji produkując prąd. W Słupsku natomiast będzie można zbudować i wypuścić w powietrze własny model rakiety podczas warsztatów zorganiowanych przez Akademię Pomorską.

 

Na Politechnice Gdańskiej będzie można uczestniczyć w prezentacji nowoczesnych robotów przemysłowych, samodzielnie przygotować kosmetyki z łatwo dostępnych składników pochodzenia naturalnego, odbyć podróż po Układzie Słonecznym w wirtualnej rzeczywistości czy skorzystać z symulatora orbitacji. Pracownicy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentują z kolei m.in. możliwości symulatora mostka okrętowego statku i opowiedzą o współczesnych piratach morskich.

 

Jak tłumaczą organizatorzy, celem Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest przybliżenie mieszkańcom regionu tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania.

 

Wśród patronów Festiwalu znaleźli się m.in. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz pomorski kurator oświaty.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, choć niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji o tegorocznej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie imprezy: http://bfn.gda.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi