Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
23.05.2017 aktualizacja 23.05.2017

Emocje tematem przewodnim czwartej edycji Copernicus Festival

Roli emocji w naszym życiu poświęcona jest tegoroczna, czwarta edycja Copernicus Festival, który we wtorek rozpoczyna się w Krakowie. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Antonio i Hanna Damasio oraz Mark Miodownik.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor programowy Copernicus Festival ks. prof. Michał Heller, emocji nie należy przeciwstawiać racjonalności. "Jak pokazują neuronauki, a także zdrowy rozsądek, bez elementu racjonalności, emocje mogą być żywiołem niszczącym, a racjonalność bez emocji jest po prostu niemożliwa. Wszyscy uczeni wiedzą, że głównym motywem uprawiania nauki są emocje i dlatego są one motywem przewodnim festiwalu" – powiedział ks. Heller.

Festiwal rozpocznie się od otwarcia wystawy "Sztuka emocji". W Domu Rzemiosł przy ul. Radziwiłłowskiej pokazywane będzie kilkadziesiąt prac artystów z kręgu art brut, czyli dzieła twórców nieprofesjonalnych, zmagających się z problemami emocjonalnymi lub chorobą psychiczną, m.in. Nikifora Krynickiego, Marii Wnęk, Edmunda Monsiela.

Gośćmi Copernicus Festival będą światowej sławy naukowcy: Antonio i Hanna Damasio, którzy korzystając z nowoczesnych technik obrazowania mózgu badali, czym są emocje; badacz psychologicznych podstaw ludzkiej moralności Paul Bloom, psycholożka badająca rozwój dzieci Karen Wynn; materiałoznawca, autor bestsellerowej książki "W rzeczy samej" Mark Miodownik; oraz fizyk i popularyzator nauki Krzysztof Meissner. Ich wykłady i zorganizowane po nich debaty będą się odbywać wieczorem w Muzeum Narodowym.

W porannym cyklu "Śniadanie mistrzów" w kawiarni de Revolutionibus przy ul. Brackiej będzie można spotkać m.in. Janinę Ochojską, Andrzeja i Fryderyka Zollów, Andrzeja Chwalbę, Annę Dymną i Andrzeja Białasa.

Festiwal będzie okazją do rozmowy o roli emocjach w muzyce (m.in. z Joachimem Menclem i Bartoszem Fiszem Waglewskim), w literaturze (m.in. z Wojciechem Bonowiczem i Witem Szostakiem), w sporcie (m.in. z Andrzejem Bargielem i Robertem Korzeniowskim) oraz w polityce i sztuce.

W paśmie filmowym będzie można zobaczyć dzieła ukazujące smutek, gniew, pogardę, zdziwienie i strach. Widzowie będą mogli zobaczyć w kinie Mikro m.in. "Rozstanie", "Godziny", "Gran Torino" i "Milczenie owiec".

W sobotę w Auditorium Maximum UJ od g. 12.00 do 16.00 na wystawie interaktywnej prezentowane będą wynalazki technologiczne służące do odczytywania emocji, będzie też można posłuchać miniwykładów m.in. o wykrywaniu kłamstw oraz emocjach, jakie rodzi wirtualna rzeczywistość.

Festiwal zakończy się w niedzielę 28 maja, ale jeszcze do poniedziałku, 29 maja, na krakowskich Plantach przy Bunkrze Sztuki będzie można oglądać wystawę "Jerzy Panek i emocje podstawowe".

Organizatorem festiwalu są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.copernicusfestival.com .

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024