Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.05.2017 aktualizacja 26.05.2017

Kosmiczny samolot odmieni dostęp do orbity

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) i firma Boeing budują pojazd łączący zalety rakiet i samolotów. Będzie mógł wynosić satelity na orbitę nawet po kilkugodzinnym a nie kilkumiesięcznym przygotowaniu, przy ułamku dzisiejszych kosztów.

XS-1, czyli Experimental Spaceplane 1 nie jest ani całkiem samolotem, ani rakietą, lecz łączy cechy obu typów pojazdów. Będzie startował pionowo, jak rakieta, z pomocą własnego paliwa kriogenicznego (ciekłego wodoru i tlenu). Przed osiągnięciem wysokości orbitalnej uwolni się od niego jednorazowy drugi stopień, który umieści na orbicie wynoszony ładunek. Główny pojazd wróci po tym na Ziemię i podobnie do wahadłowców wyląduje jak zwykły samolot. Co więcej, wszystko będzie odbywało się automatycznie, bez pilota na pokładzie.

Loty testowe mają się odbyć już w 2020 roku. „Samolot” nazywany też „Phantom Express” ma po pierwsze zwiększyć bezpieczeństwo USA dzięki zrewolucjonizowaniu sprawności wynoszenia satelitów na niską orbitę okołoziemską. Na przykład, jeśli dojdzie do uszkodzenia któregoś z orbitalnych działających urządzeń, będzie można je szybko wymienić. Nowa technologia ma też odmienić usługi komercyjne. Jak podaje DARPA, koszt wyniesienia satelity będzie dziesięciokrotnie niższy niż obecnie, a przygotowania do startu zamiast w miesiącach, będą liczone w dniach, a nawet w godzinach.

DARPA podkreśla przy tym, że nowe sposoby dotarcia na orbitę o krótkim okresie przygotowania to wymóg XXI wieku. Aby pomóc w ich szerszym wykorzystaniu, Agencja zamierza udostępnić wybrane dane z budowy i testów pojazdu oraz specyfikacje dotyczące potencjalnych ładunków.

„Jesteśmy zachwyceni, widząc, jak ten futurystyczny potencjał staje się rzeczywistością” - powiedział Brad Tousley, dyrektor Biura Technologii Taktycznych w DARPA. „Prezentacja przypominającego loty samolotem, dostępnego na żądanie i rutynowego dostępu do przestrzeni jest ważna dla zaspokojenia krytycznych potrzeb Departamentu Obrony i może otworzyć drzwi dla szeregu komercyjnych możliwości nowego rodzaju” - wyjaśnił. (PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024