Strona główna Aktualności

Kraków/ Już ok. 4,5 tys. osób odwiedziło Copernicus Festival

26.05.2017 Popularyzacja nauki

Źródło: materiały prasowe

Jak dotąd ok. 4,5 tys. osób wzięło udział w Copernicus Festivalu, który w Krakowie trwa od wtorku. Do tej pory szczególnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wykłady Antonia i Hanny Damasio oraz Karen Wynn.

Przegląd - poświęcony w tym roku emocjom - potrwa do niedzieli. "Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, wiele osób w różnym wieku - w tym rodzice z noworodkami - uczestniczy w spotkaniach i wykładach. Wydarzeniom towarzyszy niesamowita atmosfera" – powiedziała PAP jedna z organizatorek festiwalu Diana Sałacka.

 

W ramach Copernicus Festivalu zainteresowani mogli już uczestniczyć m.in. w wykładzie Antonia i Hanny Damasio – temat ich prelekcji brzmiał: "Dziwny porządek rzeczy. Homeostaza, uczucia i powstawanie kultur". Jak podali organizatorzy, ok. 500 osób wysłuchało wykładu na żywo, a transmisję online obejrzało 12 tys. internautów. Antonio i Hanna Damasio to para portugalskich naukowców zajmujących się neurobiologią. Są autorami licznych publikacji i laureatami wielu środowiskowych nagród.

 

Karen Wynn wygłosiła wykład "O pochodzeniu uczuć moralnych i niemoralnych". Kanadyjsko-amerykańska psycholog wykłada na uniwersytecie w Yale. Wynn bada umysłowość niemowląt i małych dzieci. Prowadzone przez nią eksperymenty doprowadziły do przełomowych ustaleń dotyczących rozwoju społecznego i moralnego najmłodszych.

 

Przed festiwalowymi gośćmi jest jeszcze wykład kanadyjskiego psychologa Paula Blooma – „Przeciw empatii” (piątek), brytyjskiego inżyniera materiałowego Marka Miodownika – „Ważne rzeczy” (sobota) i fizyka Krzysztofa Meissnera – „Znaczenie interpretacji w fizyce” (niedziela). Miejscem prelekcji jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

 

W ramach cyklu „Śniadanie mistrzów” w kawiarni De Revolutionibus odbywają się dyskusje z ciekawymi osobowościami. Publiczność uczestniczyła już w „śniadaniach” z Janiną Ochojską, Andrzejem i Fryderykiem Zollami. Gościem piątkowego poranka miał być historyk prof. Andrzej Chwalba. W sobotę publiczność spotka się z aktorką Anną Dymną, a w niedzielę z fizykiem prof. Andrzejem Białasem.

 

Jednym z najciekawszych punktów programu, na jakie zwróciła uwagę Sałacka, jest prezentacja wiarografu, czyli maszyny do wykrywania kłamstw. W sobotę każdy będzie mógł podjąć próbę „oszukania” wiarografu, będzie też mógł się dowiedzieć, jak czytać emocje z twarzy. Technologie służące do wykrywania kłamstw i określania ludzkich emocji zainteresowani znajdą w Auditorium Maximum.

 

Niemal każdy wieczór (oprócz niedzieli) kończy projekcja filmu w Kinie Mikro. W piątek widzowie obejrzą dokumenty z serii "Pionierzy" Karola Jałochowskiego i tygodnika "Polityka” – będą to trzy przedpremierowe pokazy: „Model do składania”, „Kosmiczny marzyciel” i „Tajemnica ptaka kiwaka”. W sobotę na publiczność czeka „Noc Strachu” – przygotowano na nią projekcje „Milczenia owiec” i „The ring”.

 

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.copernicusfestival.com .

 

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi