Strona główna Aktualności
Technologie

Ponad 60 mln na badania i rozwój dla przemysłu metali nieżelaznych

29.05.2017 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Ponad 60 mln zł na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w polskiej branży metali nieżelaznych przeznaczą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź SA. Umowy z wykonawcami podpisano w poniedziałek w Warszawie.

Umowy podpisano w ramach przedsięwzięcia "Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii – CuBR", które powstało w 2012 r. dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a KGHM Polska Miedź SA. Każdy z partnerów przeznaczył na nie w sumie po 100 mln zł.

 

Celem inicjatywy jest wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych, aby wspomóc rozwój i postęp technologicznych branży. Jak podkreśla dyrektor NCBR Maciej Chorowski, "postęp technologiczny przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa wydobycia i produkcji oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowiska".

 

W ramach tegorocznego, 3. konkursu, umowy na kwotę ponad 60 mln zł podpisano z dziewięcioma konsorcjami, złożonymi z przedsiębiorców, uczelni i instytutów badawczych. Wśród nich są Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica.

 

Projekty, które będą realizowane w ramach rozstrzygniętej właśnie edycji programu CuBR, będą dotyczyć systemów łączności w wyrobiskach podziemnych, technologii oceny stanu technicznego górniczych wyciągów szybowych, projektowania metryk strzałowych czy zabezpieczenia antykorozyjnego instalacji.

 

Zapytany przez PAP o przyszłość CuBR wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że program będzie się rozwijał. "Na razie mamy do dyspozycji jeszcze kilkadziesiąt milionów - to wystarczy na czwartą edycję" - powiedział.

 

Czwarty konkurs w ramach CuBR NCBR i KGHM ogłoszą jeszcze w tym roku. W jego ramach rozdysponowane zostanie ok. 45 mln zł.

 

Gowin zaznaczył, że jeżeli będzie potrzeba po stronie gospodarczej - i potencjał po stronie naukowej, to program może zostać rozwinięty i zostanie podniesiona alokacja. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta w zależności od zainteresowania i efektów trzech wcześniejszych tur. "Dotychczasowy przebieg tej współpracy powinien zachęcać obie instytucje do jej kontynuowania" - ocenił.

 

Minister nauki zapowiedział, że planowane jest przedsięwzięcie NCBR bardzo podobne do CuBR, działające na podobnych zasadach, ale z innymi partnerami. Wymienił Grupę Azoty SA i PGNiG.

 

W dwóch dotychczasowych edycjach konkursu wyłoniono 12 projektów, które są realizowane. Dzięki wsparciu w ramach programu CuBR powstała już m.in. nowatorska technologia przygotowania rudy miedzi do flotacji z wykorzystaniem wysokoenergetycznych technik rozdrabniania, automatyczne urządzenie do rozbijania brył w wyrobiskach podziemnych kopalni rud miedzi oraz innowacyjne rozwiązanie technologiczne do procesu odmiedziowania żużla w procesie zawiesinowego otrzymywania miedzi.

 

"Pierwsze dwie (edycje) zakończyły się sukcesem w znaczeniu takim, że zrealizowaliśmy wspólnie projekty, które zwiększyły zasoby, poziom innowacyjności firm" - podsumował prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki. Dodał, że jest to jeden z największych w tej skali wspólnych projektów, realizowanych przez polski biznes w dziedzinie badawczo-rozwojowej.

 

Łącznie na wsparcie prac badawczo–rozwojowych w trzech konkursach CUBR NCBR i KGHM przeznaczyły już ponad 150 mln zł. (PAP)

 

szz/ zan/

Tagi: mnisw , kghm , ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi