Strona główna Aktualności
Technologie

Ponad 60 mln na badania i rozwój dla przemysłu metali nieżelaznych

29.05.2017 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Ponad 60 mln zł na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w polskiej branży metali nieżelaznych przeznaczą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź SA. Umowy z wykonawcami podpisano w poniedziałek w Warszawie.

Umowy podpisano w ramach przedsięwzięcia "Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii – CuBR", które powstało w 2012 r. dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a KGHM Polska Miedź SA. Każdy z partnerów przeznaczył na nie w sumie po 100 mln zł.

 

Celem inicjatywy jest wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych, aby wspomóc rozwój i postęp technologicznych branży. Jak podkreśla dyrektor NCBR Maciej Chorowski, "postęp technologiczny przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa wydobycia i produkcji oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowiska".

 

W ramach tegorocznego, 3. konkursu, umowy na kwotę ponad 60 mln zł podpisano z dziewięcioma konsorcjami, złożonymi z przedsiębiorców, uczelni i instytutów badawczych. Wśród nich są Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica.

 

Projekty, które będą realizowane w ramach rozstrzygniętej właśnie edycji programu CuBR, będą dotyczyć systemów łączności w wyrobiskach podziemnych, technologii oceny stanu technicznego górniczych wyciągów szybowych, projektowania metryk strzałowych czy zabezpieczenia antykorozyjnego instalacji.

 

Zapytany przez PAP o przyszłość CuBR wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że program będzie się rozwijał. "Na razie mamy do dyspozycji jeszcze kilkadziesiąt milionów - to wystarczy na czwartą edycję" - powiedział.

 

Czwarty konkurs w ramach CuBR NCBR i KGHM ogłoszą jeszcze w tym roku. W jego ramach rozdysponowane zostanie ok. 45 mln zł.

 

Gowin zaznaczył, że jeżeli będzie potrzeba po stronie gospodarczej - i potencjał po stronie naukowej, to program może zostać rozwinięty i zostanie podniesiona alokacja. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta w zależności od zainteresowania i efektów trzech wcześniejszych tur. "Dotychczasowy przebieg tej współpracy powinien zachęcać obie instytucje do jej kontynuowania" - ocenił.

 

Minister nauki zapowiedział, że planowane jest przedsięwzięcie NCBR bardzo podobne do CuBR, działające na podobnych zasadach, ale z innymi partnerami. Wymienił Grupę Azoty SA i PGNiG.

 

W dwóch dotychczasowych edycjach konkursu wyłoniono 12 projektów, które są realizowane. Dzięki wsparciu w ramach programu CuBR powstała już m.in. nowatorska technologia przygotowania rudy miedzi do flotacji z wykorzystaniem wysokoenergetycznych technik rozdrabniania, automatyczne urządzenie do rozbijania brył w wyrobiskach podziemnych kopalni rud miedzi oraz innowacyjne rozwiązanie technologiczne do procesu odmiedziowania żużla w procesie zawiesinowego otrzymywania miedzi.

 

"Pierwsze dwie (edycje) zakończyły się sukcesem w znaczeniu takim, że zrealizowaliśmy wspólnie projekty, które zwiększyły zasoby, poziom innowacyjności firm" - podsumował prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki. Dodał, że jest to jeden z największych w tej skali wspólnych projektów, realizowanych przez polski biznes w dziedzinie badawczo-rozwojowej.

 

Łącznie na wsparcie prac badawczo–rozwojowych w trzech konkursach CUBR NCBR i KGHM przeznaczyły już ponad 150 mln zł. (PAP)

 

szz/ zan/

Tagi: mnisw , kghm , ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->