Strona główna Aktualności
Świat

Statyny poprawiają strukturę i pracę serca

31.05.2017 Świat

Fot. Fotolia

Zgodnie z wynikami brytyjskiego eksperymentu pacjenci leczeni statynami rzadziej cierpią z powodu przerostu mięśnia sercowego. Działanie popularnych leków wykracza przy tym poza obniżanie stężenia cholesterolu.

Wyniki badania sprawdzającego wpływ statyn na strukturę i działanie mięśnia sercowego, naukowcy z Queen Mary University of London przedstawili w czasie konferencji EuroCMR 2017, zorganizowanej przez European Society of Cardiology.

 

Środki z tej grupy stosuje się w celu kontroli poziomu cholesterolu. "Są one bardzo skuteczne w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy przeszli zawał albo są zagrożeni chorobą serca" - mówi autor badania dr Nay Aung.

 

"Statyny wykazują także inne, niezwiązane z cholesterolem korzystne działania. Mogą poprawić pracę naczyń krwionośnych, zredukować stany zapalne, ustabilizować złogi tłuszczów w naczyniach. Eksperymenty na myszach i niewielkie badania z udziałem ludzi wskazują, że statyny zmniejszają też grubość mięśnia sercowego, ale potrzebne jest potwierdzenie tego w obszerniejszych badaniach" - opowiada dr Aung.

 

W przeprowadzonym przez niego projekcie wzięło udział ponad 4,6 tys. ochotników, z których 17 proc. przyjmowało statyny. Leczone nimi osoby były starsze, miały wyższe BMI (wskaźnik masy ciała) oraz większe ryzyko cukrzycy i nadciśnienia. Zażywanie statyn wiązało się średnio z 2,4 proc. mniejszą masą lewej komory i mniejszą objętością obu komór. "Pogrubione, duże serce w dużym stopniu oznacza większe ryzyko przyszłego zawału, niewydolności serca lub udaru i wydaje się, że przyjmowanie statyn odwraca w sercu negatywne zmiany, co z kolei może obniżać ryzyko tych niepożądanych następstw" - mówi brytyjski naukowiec.

 

Badacze podejrzewają kilka mechanizmów, które pozwalają na takie działanie leków. Jeden z nich to redukcja stresu oksydacyjnego, co obniża też produkcję czynników pobudzających komórki serca do wzrostu. Statyny zwiększają też produkcję tlenku azotu w ściankach naczyń, co powoduje ich rozszerzenie, poprawię przepływu krwi, obniżenie ciśnienia i przez to spadek obciążenia serca.

 

Badacze zwracają jednak uwagę, że statyny powinny być przepisywane tylko wtedy, gdy rzeczywiście są potrzebne. "Istnieją jasne wytyczne, mówiące, kto powinien otrzymywać statyny" - podkreśla dr Aung.

 

"Toczy się debata nad tym, czy powinno się obniżyć poprzeczkę i powstaje pytanie, jak bardzo. Odkryliśmy, że u pacjentów już przyjmujących statyny, ujawniają się korzystne efekty wykraczające poza obniżenie poziomu cholesterolu, i jest to pozytywny skutek. Jednak zamiast wystawiania recepty zbiorowej potrzebujemy identyfikacji osób, które najbardziej skorzystają w ramach medycyny spersonalizowanej" - wyjaśnia badacz.

 

Uczony zwraca uwagę na potrzebę uwzględnienia różnych elementów. Zalicza do nich nie tylko kliniczne czynniki ryzyka, takie jak palenie czy nadciśnienie, ale także uwarunkowania genetyczne. (PAP)

 

mat/ zan/

Tagi: statyny , serce
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi