Strona główna Aktualności

10 urodziny Centrum Nauki EXPERYMENT - od czwartku w Gdyni

31.05.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki

Fot. materiały prasowe

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni - pierwsze centrum nauki na Pomorzu - obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Z tej okazji na początku czerwca na gości czeka tam szereg atrakcji, m.in.: pokazy eksperymentów z całego okresu działalności czy prezentacja cyberryby.

Świętowanie jubileuszu Centrum Nauki EXPERYMENT połączone będzie z obchodami Dnia Dziecka. Organizatorzy zapowiadają, że od 1 do 4 czerwca przed budynkiem CNE na najmłodszych będą czekały niespodzianki z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz zabawy z wielkimi mydlanymi bańkami.

 

Atrakcje będą czekać również na wystawie w samym centrum. Pod hasłem "The Best of EXPERYMENT odbędą się tam np. pokazy najlepszych i najciekawszych eksperymentów naukowych z całego okresu działalności placówki. Wśród nich znajdą się m.in. kuchnia molekularna czy manufaktura piękna, pokazany zostanie również "krwawiący" gwóźdź oraz wytłumaczone zjawisko elektrolizy czy suchego lodu.

 

Przez cały weekend naukowe aktywności prezentować będą koła naukowe z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej. W programie znajdą się m.in.: lewitacja wody, komora mgłowa i badanie widm pierwiastków w wykonaniu Koła Naukowego Studentów Fizyki PG, warsztaty na temat kosmetyków i sztucznej krwi prowadzone przez Koło Naukowe Chemików UG oraz pokaz cyberryby, czyli autonomicznego pojazdu podwodnego, stworzonego przez studentów z Akademii Marynarki Wojennej.

 

Zainteresowani będą mogli obejrzeć wystąpienia Małych Naukowców z Polskiej Akademii Dzieci oraz finalisty konkursu FameLab Bartosza Waltera.

 

W sobotę (3 czerwca) eksperymenty przedstawią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 z Gdyni. Mali naukowcy wraz ze swoimi rodzicami zaprezentują m.in. na czym polega wir w butelce czy czary w słoiku. Opowiedzą, jak działają elektryczne ogórki.

 

Pierwsza interaktywna wystawa w Centrum Nauki EXPERYMENT otwarta została 1 czerwca 2007 roku. EXPERYMENT był pierwszym na Pomorzu i jednym z pierwszych centrów nauki w Polsce. Od tego czasu gdyński EXPERYMENT odwiedziło ponad milion gości. We wrześniu 2013 roku otwarta została nowa siedziba CNE. Jej przestrzeń wynosi 3,5 tys. m.kw. - jest to siedem razy więcej niż centrum miało do dyspozycji wcześniej.

 

W 2015 r. Centrum Nauki EXPERYMENT zostało laureatem XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W dniach 1-4 czerwca bilety do EXPERYMENTU dostępne będą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych w specjalnej cenie 12 zł.

 

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów obchodów dziesięciolecia działalności Centrum Nauki EXPERYMENT. Więcej informacji na temat obchodów dziesięciolecia Centrum można znaleźć na stronie: http://experyment.gdynia.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi