Strona główna Aktualności

Ojej, czyli jednak Wszechświat powstał po cichu?

31.05.2017 Książka

"Czy Wielki Wybuch był głośny?" - pyta Karolina Głowacka Jean-Pierre'a Lasotę. Może to będzie spoiler, ale od razu odpowiem: narodzinom naszego Wszechświata nie towarzyszyła żadna eksplozja. Ale za to mam nadzieję, że nowa książka robi spore "bum!" w popularyzacji, m.in. astrofizyki.

Książka "Czy Wielki Wybuch był głośny" ma formę rozmów radiowej dziennikarki Karoliny Głowackiej z prof. Jean-Pierre'em Lasotą, fizykiem i astrofizykiem z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Głowacka (wyróżniona w ubiegłym roku w naszym konkursie Popularyzator Nauki) zadaje pytania m.in. dotyczące czasu, początków Wszechświata, czarnych dziur czy fal grawitacyjnych. A Lasota o tym wszystkim dokładnie opowiada. Upewniając się, że jego rozmówczyni wszystko zrozumiała.

 

Założę się, że książka to nie jest zapis rozmów słowo w słowo, i że trzeba było - poza rozmowami - włożyć wiele pracy, aby książkę tę dobrze się czytało. W toku prac nie zniknęła jednak naturalność, lekkość i swoboda, charakterystyczna dla rozmów w cztery oczy.

 

Trzeba przyznać, że nie raz spotkałam się już z książkami popularyzującymi naukę właśnie w formule wywiadów czy rozmów, ale nie zawsze wychodziło tak zgrabnie, jak tu. Co tu dużo gadać, chętnie przeczytałabym następne części takiej książki - poświęcone kolejnym gałęziom wiedzy.

 

Dużym plusem książki jest relacja między bohaterami - czytelnik wyraźnie czuje, że naukowiec i dziennikarka dobrze się ze sobą dogadują i że jest między nimi sympatia. Obie strony tej rozmowy mogą sobie pozwalać na ironiczne uwagi i złośliwe komentarze - ale wszystko z umiarem. Nie tracą przy tym z pola widzenia konkretów.

 

Godna podziwu jest też ogromna cierpliwość obu stron. Bo Karolina, jak to dziennikarka naukowa, stara się wszystko zrozumieć, a kiedy nie rozumie, to od razu dopytuje. Dzięki temu i jej odbiorcy - w tym przypadku czytelnicy - mogą nadążyć za rozumowaniem profesora. A Jean-Pierre Lasota stara się to, co wie, ubierać w jak najprostsze słowa i doprawiać swoje opowieści ciekawostkami i anegdotami.

 

Przyznam, że niektóre z tych anegdot bawić mogą chyba tylko poważnych profesorów, ale co tam - bez tych wtrętów rozmowy rzeczywiście mogłyby się miejscami stać zbyt ciężkie i upakowane treścią...

 

A co do treści - z książki sporo się można dowiedzieć. Z czystym sumieniem mogę polecić lekturę nie tylko początkującym fanom Wszechświata, ale i wszystkim tym, którzy być na bieżąco z tym, co w najnowszych badaniach kosmosu piszczy. O ile tam w ogóle coś piszczy... Przecież w próżni nie rozchodzi się żaden pisk...

 

SPOILER ALERT! Dla wszystkich, którzy jeszcze przed wizytą w księgarni muszą koniecznie się dowiedzieć, czy Wielki wybuch był głośny:

 

Lasota tłumaczy, że podczas Wielkiego Wybuchu nic nie wybuchło. "Wybuchy są w czymś, czyli w przestrzeni. Bomba, wulkan, supernowa, wybuchając wyrzucają w przestrzeń odłamki, lawę i kamienie, otoczkę gwiazdy. Wszechświat nie znajduje się w żadnej przestrzeni, nie ma niczego na zewnątrz Wszechświata, nie ma w co wybuchać. Po prostu cały Wszechświat zaczął się w pewnej chwili rozszerzać" - tłumaczy.

 

I zwraca uwagę na początki sformułowania Big Bang, tłumaczonego na polski jako Wielki Wybuch. Autor nazwy "Big Bang", angielski astronom Fred Hoyle - jak mówi Lasota - wyśmiewał ideę, że Wszechświat mógł mieć swój początek. Hoyle z kpiną wypowiadał się, że wszystko mogło się zacząć od wielkiego "bum!". ">>Bang<< nie ma oznaczać >>wybuchu<<, ale być prześmiewczą onomatopeją" - wyjaśnia Lasota. I dodaje, że to sformułowanie - choć niezbyt trafne - bardzo spodobało się publiczności.

 

No pewnie, że sformułowanie się spodobało! Ale teraz publiczność czuje się zawiedziona, że jednak na początku Wszechświata nie było takiego bum, jak na początku każdego odcinka MacGyvera...

 

Książka "Czy Wielki Wybuch był głośny?" Karoliny Głowackiej i Jean-Pierre'a Lasoty ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

 

Ludwika Tomala

Tagi: fizyka , głowacka , lasota
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi