Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci Politechniki Poznańskiej lecą na zawody dronów w USA

31.05.2017 Technologie, Konkursy

Studenci Politechniki Poznańskiej zaprezentowali 31 bm., w Urzędzie Miasta Poznania, autonomiczny dron własnej konstrukcji. Studenci wezmą udział w zawodach dronów w Stanach Zjednoczonych w bazie Marynarki Wojennej USA Webster Field, które odbędą się w dniach 14-17 czerwca br. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk 31.05.2017

Za dwa tygodnie zespół studentów AKL Aerodesign Politechniki Poznańskiej weźmie udział w Międzynarodowych Akademickich Zawodach Autonomicznych Statków Powietrznych (AUVSI SUAS). Zawody odbędą się w bazie Marynarki Wojennej USA Webster Field.

W ramach rywalizacji, kilkadziesiąt ekip studentów z całego świata prezentować będzie stworzone przez siebie bezzałogowe samoloty, które samodzielnie wykonają przelot, zaś w jego trakcie wykonają określone zadania.

 

Poznański zespół będzie brał udział w tych zawodach po raz pierwszy. W środę na konferencji prasowej zaprezentował stworzony przez siebie model o czterometrowej rozpiętości skrzydeł.

 

„Zbudowany przez nas samolot ma sam wystartować, w locie ma wykonać zdjęcia określonych obiektów na ziemi. Zainstalowany na pokładzie komputer ma rozpoznać te obiekty, zapisać współrzędne geograficzne i wylądować” – wyjaśnił członek zespołu Krzysztof Graczyk.

 

Opiekun grupy dr Radosław Górzeński powiedział, że koszt przygotowania modelu i zawartej w nim elektroniki szacowany jest na ok. 40 tys. zł. Nad powstaniem drona pracowało - w początkowej fazie - ok. 30-40 osób, obecnie w zespole jest kilkanaście osób.

 

Dodał, że w przygotowaniu modelu pomocne było m.in. doświadczenie zdobyte przez członków zespołu w trakcie stażu w Instytucie Materiałów Lekkich i Kompozytowych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

 

Zespół Aerodesign Poznań Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej w ciągu ostatnich lat kilkanaście razy zdobywał za swoje konstrukcje czołowe miejsca w międzynarodowych rywalizacjach studentów organizowanych m.in. w USA i Brazylii.

 

"Wszystko, co robimy wpisuje się w strategię Politechniki Poznańskiej, której celem jest stanie się silnym ośrodkiem w zachodniej Polsce w zakresie szkolenia pilotów - może niestanowiącym konkurencję dla Rzeszowa czy Dęblina, ale stanowiącym alternatywę dla tych ośrodków" - powiedział dr Górzeński.

 

W zawody AUVSI SUAS w bazie Marynarki Wojennej USA Webster Field w stanie Maryland zaangażowane są m.in. największe na świecie koncerny lotnicze tj. Boeing, Lockheed Martin, czy Northrop Grumman.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

rpo/ je/

Tagi: usa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi