Strona główna Aktualności
Świat

Kofeina zawsze poprawia wyniki sportowe

05.06.2017 Świat

Fot. Fotolia

Kofeina przed zawodami sportowymi może poprawić wyniki sportowe nawet wtedy, gdy pijemy ją codziennie, a nie tylko tuż przed wysiłkiem – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez „Journal of Applied Physiology”.

O tym wiadomo było od dawna: sportowcy mogą nieco szybciej biegać, jeździć na rowerze lub pływać, są również w stanie wyżej skakać lub dalej pchać kulą. Trzeba tylko wcześniej wypić kawę lub napoje energetyzujące zawierające kofeinę.

 

Trenerzy na ogół zalecali, żeby kofeinę odstawić na kilka dni przed zawodami, ponieważ obawiali się, że organizm sportowca tak bardzo się do niej przyzwyczai, że podczas występów nie zadziała. Wątpliwości te rozwiewają badania, jakie wraz z zespołem przeprowadził prof. Bruno Gualanom, fizjolog z uniwersytetu w Sao Paulo: kofeiną można się posiłkować codziennie, nie tylko przed zawodami, a efekt będzie podobny.

 

Specjalista przyznaje, że jest zwolennikiem "dobrej brazylijskiej" kawy, którą pasjami pije codziennie, i zawsze podejrzewał, że pomaga ona w uzyskiwaniu lepszych wyników sportowych - nawet wtedy, gdy pita jest systematycznie. Chciał również zbadać, ile trzeba wypić kawy lub napojów z kofeiną, żeby uzyskać jak najlepsze wyniki.

 

Prof. Gualanom przeprowadził próby na mężczyznach, którym na godzinę przed wysiłkiem podawano kofeinę w tabletkach w dawce 400 miligramów - czyli takiej, jaką zawierają cztery filiżanki kawy. Druga grupa też otrzymała tabletki, ale zawierały one jedynie żelatynę, która działała na zasadzie placebo. Trzecia grupa ochotników nic nie otrzymała.

 

Zadaniem wszystkich była jazda na rowerze stacjonarnym i spalenie 450 kalorii w jak najszybszym tempie, co zwykle zajmuje około 30 minut. Próba odbywała się rano i każda osoba była na czczo.

 

Tak jak się spodziewano, nieco lepsze wyniki uzyskiwali ci, którzy otrzymali kofeinę. Pedałowali mocniej i szybciej niż ci, którzy nic nie otrzymali lub dostali jedynie placebo. Różnica była niewielka, kofeina poprawiała wyniki średnio o 1 proc., ale podczas dłuższej jazdy może to dać znacząco lepsze efekty. Kofeinę można było przyjmować codziennie, jak i jedynie przed wysiłkiem, efekty były podobne.

 

Zaskakujące jest, że dla osiąganych wyników sportowych nie ma znaczenia, jak duża będzie dawka kofeiny. Jednakowe rezultaty osiągali zarówno ci, którzy otrzymali tę substancję w dawce odpowiadającej jednej filiżance kawy, jak i osoby dostające ekwiwalent dwóch albo co najmniej trzech filiżanek. (PAP)

 

zbw/ zan/

Tagi: medycyna , kofeina , sport
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi