Strona główna Aktualności

Półfinał konkursu Odysseus II - od niedzieli w Warszawie

02.06.2017 Konkursy

Fot. Fotolia

O wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w sektorze kosmicznym walczą uczestnicy Europejskiego Konkursu Kosmicznego - Odysseus II. Półfinał odbędzie się w Warszawie; zwycięzcy pojadą na finał do Tuluzy.

Warszawskie półfinały (które potrwają od niedzieli 4.06 do środy 7.06) organizuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Ma inspirować młodych ludzi z całej Europy i angażować ich w badania kosmiczne. Zgłoszone na konkurs projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki, które powiązane są z badaniami kosmicznymi.

 

W warszawskim półfinale konkursu zmierzą się finaliści krajowych edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji. Najlepsze prace wybierze 9-osobowe jury złożone z ekspertów zajmujących się na co dzień tematyką konkursową; przewodniczyć mu będzie prof. Barbara Popielawska z CBK PAN.

 

Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers. Kategoria Skywalkers to konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów w wieku 7-13 lat. Z kolei w kategoriach Pioneers oraz Explorers - czyli na poziomie gimnazjum i szkoły średniej oraz studenckim - zadaniem uczestników jest opracowanie własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany z jednym z zagadnień podanych w zestawie propozycji konkursowych.

 

Podczas warszawskich półfinałów w kategorii Pioneers zmierzy się sześć drużyn. W kategorii Explorers do półfinału zakwalifikowały się z kolei cztery projekty polskich studentów: "Sky is no limit" autorstwa Bartłomieja Ziętka z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawida Przystupskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; "Nuklearne termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych" Piotra Skoczylasa z Politechniki Rzeszowskiej; "Obce światy w nowym świetle" Adama Tuźnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Knowledge against fire" Przemysława Gryta z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Nagrodą dla laureatów półfinałów będą teleskopy oraz wyjazd na finał konkursu, który odbędzie się w lipcu w Tuluzie (Francja). Nagrodą główną w kategoriach Pioneers i Explorers będzie wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oprócz tego studenci będą mogli zdobyć staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej lub przemyśle lotniczo–kosmicznym. Na najmłodszych czekają iPady oraz cyfrowe książki i aplikacje o tematyce kosmicznej.

 

Konkurs Odysseus II realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum złożone z 14 europejskich instytucji - m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które koordynuje projekt na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. W Polsce odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Tagi: konkurs , odysseus

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi