Strona główna Aktualności

Półfinał konkursu Odysseus II - od niedzieli w Warszawie

02.06.2017 Konkursy

Fot. Fotolia

O wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w sektorze kosmicznym walczą uczestnicy Europejskiego Konkursu Kosmicznego - Odysseus II. Półfinał odbędzie się w Warszawie; zwycięzcy pojadą na finał do Tuluzy.

Warszawskie półfinały (które potrwają od niedzieli 4.06 do środy 7.06) organizuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Ma inspirować młodych ludzi z całej Europy i angażować ich w badania kosmiczne. Zgłoszone na konkurs projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki, które powiązane są z badaniami kosmicznymi.

 

W warszawskim półfinale konkursu zmierzą się finaliści krajowych edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji. Najlepsze prace wybierze 9-osobowe jury złożone z ekspertów zajmujących się na co dzień tematyką konkursową; przewodniczyć mu będzie prof. Barbara Popielawska z CBK PAN.

 

Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers. Kategoria Skywalkers to konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów w wieku 7-13 lat. Z kolei w kategoriach Pioneers oraz Explorers - czyli na poziomie gimnazjum i szkoły średniej oraz studenckim - zadaniem uczestników jest opracowanie własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany z jednym z zagadnień podanych w zestawie propozycji konkursowych.

 

Podczas warszawskich półfinałów w kategorii Pioneers zmierzy się sześć drużyn. W kategorii Explorers do półfinału zakwalifikowały się z kolei cztery projekty polskich studentów: "Sky is no limit" autorstwa Bartłomieja Ziętka z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawida Przystupskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; "Nuklearne termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych" Piotra Skoczylasa z Politechniki Rzeszowskiej; "Obce światy w nowym świetle" Adama Tuźnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Knowledge against fire" Przemysława Gryta z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Nagrodą dla laureatów półfinałów będą teleskopy oraz wyjazd na finał konkursu, który odbędzie się w lipcu w Tuluzie (Francja). Nagrodą główną w kategoriach Pioneers i Explorers będzie wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oprócz tego studenci będą mogli zdobyć staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej lub przemyśle lotniczo–kosmicznym. Na najmłodszych czekają iPady oraz cyfrowe książki i aplikacje o tematyce kosmicznej.

 

Konkurs Odysseus II realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum złożone z 14 europejskich instytucji - m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które koordynuje projekt na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. W Polsce odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Tagi: konkurs , odysseus

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi