Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Święto egiptologii i nubiologii w Warszawie

03.06.2017 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Odpoczynek po pracy w Edfu. Z lewej siedzi prof. Michałowski, z prawej prof. Manteuffel. Fot. Archiwum UW

90 lat temu Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Egiptem, dekadę później ruszyły tam pierwsze polskie wykopaliska. Poświęcone tym wydarzeniom wystawy będzie można obejrzeć podczas konferencji nt. badań obecnie prowadzonych w Egipcie i Sudanie przez naszych archeologów.

Wydarzenia odbędą się w dniach 12-14 czerwca w kampusie i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Podczas trzech dni konferencji wygłoszonych zostanie blisko 40 referatów, głównie nt. wyników najnowszych badań polskich misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie. Swoje dokonania zaprezentują też przedstawiciele innych nauk, eksperci z dziedzin takich, jak ikonografia, papirologia, egiptologia i antropologia.

 

Nie zabraknie też informacji na temat udziału polskich badaczy w projektach prowadzonych przez ośrodki zagraniczne.

 

Wyjątkowo w tym roku naukowcy zaplanowali specjalną sesję poświęconą wydarzeniom rocznicowym: 80-leciu wykopalisk w Edfu i 90-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Egiptem. Z tymi jubileuszami wiążą się dwie okolicznościowe wystawy, które będzie można obejrzeć w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wernisaż odbędzie się 12 czerwca o godz. 11.00

 

Pierwsza z nich to przegląd historii polskich badań w Egipcie: „Nie tylko piramidy… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”. Wiele spośród prezentowanych tam stanowisk badały misje działające pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

 

Druga wystawa poświęcona będzie stosunkom dyplomatycznym między obu państwami „Polska–Egipt w 20-leciu międzywojennym. 90 rocznica nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych”.

 

Trzecia wystawa („Zaczęło się w Edfu… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”) poświęcona jubileuszowi badań w Edfu prezentowana będzie w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich). Będzie tam można zobaczyć również zabytki pozyskane podczas tych wykopalisk, znajdujące się na co dzień w depozycie w Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

W latach 1937-1939 prof. Kazimierz Michałowski prowadził wspólnie z Francuzami wykopaliska na terenie starożytnej osady w Edfu w Górnym Egipcie. Prace te uważane są za pierwsze w pełni naukowe badania wykopaliskowe na terenie tego kraju, kierowane przez Polaka. Wielkim sukcesem było sprowadzenie z nich do Polski ponad 90 skrzyń z zabytkami. Do dziś stanowią one trzon kolekcji egipskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wernisaż tej wystawy odbędzie się 12 czerwca o godz. 12.00.

 

Wszystkie ekspozycje będą prezentowane do połowy lipca.

 

Organizatorami wydarzeń są Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Uniwersytet Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”. Na wszystkie obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie CAŚ UW: http://www.pcma.uw.edu.pl/pl/events/article/konferencja-polacy-nad-nilem/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Tagi: konferencje

Sezon wykopaliskowy w Edfu w 1937. Fot. Archiwum UW

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi