Strona główna Aktualności
Uczelnie

13 mln zł dotacji resortu nauki na nowy budynek AGH

05.06.2017 Uczelnie

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin (2L), rektor AGH Tadeusz Słomka (2P), dziekan Wydziału Informatki, Elektroniki i Telekomunikacji Krzysztof Boryczko (L), prorektor ds. nauki AGH Andrzej R. Pach (P) podczas podpisania umowy na dofinansowanie budowy nowego budynku dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, 5 bm. w gmachu głównym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 05.06.2017

13 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzyma w najbliższych trzech latach Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na wybudowanie nowej siedziby Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji - jednego z najbardziej obleganych przez kandydatów wydziałów uczelni.

Inwestycja, której wartość jest szacowana na ponad 21 mln zł ma być ukończona pod koniec 2018 r. a budynek będzie użytkowany od września 2019 r. W poniedziałek umowę dotyczącą dofinansowania podpisali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

 

"W poprzednim okresie budżetu unijnego polskie uczelnie zbudowały wspaniałą infrastrukturę, ale obecnie nie można już przeznaczać funduszy unijnych na przedsięwzięcia infrastrukturalne. Wszystko, co buduje się w tej chwili na polskich uczelniach jest finansowane albo z ich środków własnych, albo z budżetu polskiego państwa. Siłą rzeczy tych pieniędzy jest mniej" - mówił w poniedziałek minister Jarosław Gowin. Podkreślił, że Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH należy do najlepszych w Polsce, jego studenci są rozchwytywani na rynku pracy i co bardzo ważne: na wydziale tym są prowadzane badania naukowe na światowym poziomie.

 

"W najbliższym czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi konkurs adresowany do przemysłów, które są kluczowe z punktu widzenia nowej gospodarki, +czwartej rewolucji przemysłowej+. Te branże to: telekomunikacja, technologie informacyjne i mechatronika. (…) Jestem przekonany, że również dzięki tej inwestycji: AGH, w tym Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, staną się jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej nauki i polskiej gospodarki” – powiedział Jarosław Gowin. Konkurs NCBR ma dotyczyć rozdziału 1 mld zł.

 

Czterokondygnacyjny nowy budynek wydziału powstanie w miejscu wyburzonych XIX-wiecznych zabudowań przy ul. Czarnowiejskiej. Będzie miał 2,2 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej. Będą się w nim mieściły laboratoria m.in. sieci operatorskich, sieci optycznych, wirtualizacji i technologii cyfrowych, bezpieczeństwa sieci, laboratorium radiowych sieci dostępowych, internetu rzeczy, sieci sensorowych.

 

Obecnie trwa przetarg na wykonawcę. Wartość kosztorysowa inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego 13 mln zł stanowić będą środki z ministerstwa, a 8 mln zł fundusze własne AGH.

 

"Od kilku lat staraliśmy się o środki na ten cel, zgromadziliśmy też fundusze własne. Dzięki tej inwestycji poprawią się zdecydowanie warunki kształcenia studentów na tym wydziale, który jest oblegany" – mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami obecnie kilkanaście procent studentów tej uczelni uczy się nie na kierunkach związanych z górnictwem czy hutnictwem, ale na kierunkach IT.

 

Na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH na różnych kierunkach studiuje obecnie ok. 2,2 tys. osób. W latach poprzednich na teleinformatykę oraz informatykę było ponad pięciu kandydatów na jedno miejsce. (PAP)

 

wos/ ekr/

Tagi: mnisw , agh , inwestycje , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi