Strona główna Aktualności

200 mln zł z NCBR na innowacje dla naukowców i przedsiębiorców

06.06.2017 Innowacje

Fot. Fotolia

Łącznie 200 mln zł mogą otrzymać konsorcja naukowców i przedsiębiorców, które podejmą się opracowania innowacyjnych rozwiązań. Wnioski w trzecim konkursie "Projekty aplikacyjne", ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, można składać od 18 września.

Konkurs "Projekty aplikacyjne" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój skierowany jest do konsorcjów złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorców. Jego celem jest wsparcie najlepszych projektów badawczo-rozwojowych, prowadzących do powstania unikalnych rozwiązań technologicznych - co najmniej w skali kraju. Jak dodaje NCBR, najbardziej premiowane będą te projekty, których przewidywane rezultaty będą stanowiły innowację w skali globalnej.

 

"Jeśli chcemy mieć silną polską gospodarkę, musimy ją oprzeć na rodzimych innowacjach" – mówi, cytowany w komunikacie prasowym wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - "Te z kolei nie powstaną bez ścisłej współpracy przedsiębiorców z naukowcami. W ogłoszonym dziś konkursie chcemy wyłonić najlepsze, realizowane przez konsorcja, projekty badawcze. Jestem przekonany, że dzięki umiejętnemu połączeniu wiedzy i talentu z doświadczeniem w komercjalizacji prac B+R, jesteśmy w stanie dokonać przełomu technologicznego w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki" - wyjaśnia.

 

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizowane przez konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy, których wartość kosztów kwalifikowalnych mieści się w przedziale od 2 do 10 mln zł. Konsorcjum może liczyć maksymalnie pięć podmiotów, przy czym udział przedsiębiorców w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu nie może być niższy niż 30 proc.

 

"Tylko dzięki efektywnej współpracy najlepszych zespołów badawczych z przedsiębiorcami możemy dobrze wykorzystać potencjał polskiej nauki. Dlatego w konkursie na projekty aplikacyjne poszukujemy ambitnych, realizowanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe, propozycji prac badawczo-rozwojowych, które mogą doprowadzić do stworzenia innowacyjnych rozwiązań i technologii" – dodaje dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

 

Nabór wniosków w konkursie będzie trwał od 18 września do 18 grudnia 2017 r. - przy czym będzie on podzielony na etapy. Decyzję o dofinansowaniu konsorcja otrzymają w ciągu ok. 90 dni od zakończenia danego etapu.

 

Zgłaszane do konkursu projekty muszą wpisywać się w tzw. "Krajową Inteligentną Specjalizację". Premiowane będą przy tym przedsięwzięcia o wysokim poziomie innowacyjności, zaś jednym z kryteriów oceny będzie opłacalność wdrożenia.

 

Naukowcy i przedsiębiorcy, którzy otrzymali finansowanie w ramach poprzednich dwóch konkursów, pracują już m.in. nad inteligentnymi znakami drogowymi, systemem transportu gazu ziemnego, węglowodorów ciekłych oraz innych płynów pod średnim i wysokim ciśnieniem, a także nad rozwiązaniami materiałowymi i konstrukcyjnymi oraz technologią produkcji niskostratnych przewodów napowietrznych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->