Strona główna Aktualności

200 mln zł z NCBR na innowacje dla naukowców i przedsiębiorców

06.06.2017 Innowacje

Fot. Fotolia

Łącznie 200 mln zł mogą otrzymać konsorcja naukowców i przedsiębiorców, które podejmą się opracowania innowacyjnych rozwiązań. Wnioski w trzecim konkursie "Projekty aplikacyjne", ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, można składać od 18 września.

Konkurs "Projekty aplikacyjne" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój skierowany jest do konsorcjów złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorców. Jego celem jest wsparcie najlepszych projektów badawczo-rozwojowych, prowadzących do powstania unikalnych rozwiązań technologicznych - co najmniej w skali kraju. Jak dodaje NCBR, najbardziej premiowane będą te projekty, których przewidywane rezultaty będą stanowiły innowację w skali globalnej.

 

"Jeśli chcemy mieć silną polską gospodarkę, musimy ją oprzeć na rodzimych innowacjach" – mówi, cytowany w komunikacie prasowym wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - "Te z kolei nie powstaną bez ścisłej współpracy przedsiębiorców z naukowcami. W ogłoszonym dziś konkursie chcemy wyłonić najlepsze, realizowane przez konsorcja, projekty badawcze. Jestem przekonany, że dzięki umiejętnemu połączeniu wiedzy i talentu z doświadczeniem w komercjalizacji prac B+R, jesteśmy w stanie dokonać przełomu technologicznego w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki" - wyjaśnia.

 

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizowane przez konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy, których wartość kosztów kwalifikowalnych mieści się w przedziale od 2 do 10 mln zł. Konsorcjum może liczyć maksymalnie pięć podmiotów, przy czym udział przedsiębiorców w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu nie może być niższy niż 30 proc.

 

"Tylko dzięki efektywnej współpracy najlepszych zespołów badawczych z przedsiębiorcami możemy dobrze wykorzystać potencjał polskiej nauki. Dlatego w konkursie na projekty aplikacyjne poszukujemy ambitnych, realizowanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe, propozycji prac badawczo-rozwojowych, które mogą doprowadzić do stworzenia innowacyjnych rozwiązań i technologii" – dodaje dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

 

Nabór wniosków w konkursie będzie trwał od 18 września do 18 grudnia 2017 r. - przy czym będzie on podzielony na etapy. Decyzję o dofinansowaniu konsorcja otrzymają w ciągu ok. 90 dni od zakończenia danego etapu.

 

Zgłaszane do konkursu projekty muszą wpisywać się w tzw. "Krajową Inteligentną Specjalizację". Premiowane będą przy tym przedsięwzięcia o wysokim poziomie innowacyjności, zaś jednym z kryteriów oceny będzie opłacalność wdrożenia.

 

Naukowcy i przedsiębiorcy, którzy otrzymali finansowanie w ramach poprzednich dwóch konkursów, pracują już m.in. nad inteligentnymi znakami drogowymi, systemem transportu gazu ziemnego, węglowodorów ciekłych oraz innych płynów pod średnim i wysokim ciśnieniem, a także nad rozwiązaniami materiałowymi i konstrukcyjnymi oraz technologią produkcji niskostratnych przewodów napowietrznych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi