Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Podkarpackie/W Karpackiej Troi będą odtworzone wały obronne sprzed prawie 1300 lat

07.06.2017 Historia i kultura

Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 30.09.2012

Wał obronny z VIII wieku zostanie zrekonstruowany w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła. Rekonstrukcja jest jednym z elementów polsko-słowackiego projektu, który jest dofinansowany ze środków unijnych.

"Liczący 45 metrów odcinek wałów będzie odtwarzany w sposób identyczny, jak budowano go 1300 lat temu. Będzie wykonany z drewna dębowego i ziemi. Podczas jego wznoszenia nie zostaną użyte gwoździe lub inne elementy metalowe" – powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

 

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum. Placówka w Krośnie wraz z muzeum w Preszowie na Słowacji rozpoczęła realizacje projektu "Archeologia żywa jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat". Przedsięwzięcie powstaje w ramach "Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2014-2020".

 

Gancarski przypomniał, że dzięki współdziałaniu obu muzeów wytyczony zostanie także szlak archeologiczno-kulturowy z Trzcinicy do Hanuszowiec nad Toplą, z aplikacją mobilną.

 

"W Karpackiej Troi powstaną również rekonstrukcje m.in. wczesnośredniowiecznych obiektów tworzonego sektora hodowlanego, a także wiata edukacyjna i nowe miejsca parkingowe dla turystów. Z kolei w Hanuszowcach nad Toplą rozbudowany będzie istniejący tam park archeologiczny oraz przygotowana zostanie wystawa" – mówił dyrektor Muzeum Podkarpackiego.

 

Całkowita wartość projektu wynosi 1,41 mln euro; 1,06 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycje w obu muzeach będą zakończone w październiku przyszłego roku. W latach 2014-20 na programy transgraniczne z udziałem Polski zaplanowano 820 mln euro; na współpracę polsko-słowacką 150 mln euro.

 

Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego wieku archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje on powierzchnię 8 hektarów, można tam zobaczyć m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

 

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

 

Natomiast między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

 

Z kolei między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze, u schyłku panowania Mieszka II.(PAP)

 

kyc/ itm/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi