Strona główna Aktualności
Uczelnie

Łódź/Na UŁ rusza nowy kierunek - biomonitoring i biotechnologie ekologiczne

08.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Uniwersytet Łódzki w roku akademickim 2017/18 uruchomi autorski kierunek kształcenia - biomonitoring i biotechnologie ekologiczne. Będą to studia kształcące specjalistów zajmujących się oceną wpływu działalności gospodarczej na środowisko.

Program nowego kierunku powstał na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska (WBiOŚ) UŁ.

 

"Będzie to kierunek autorski i unikatowy, nie tylko dlatego, że jest to jedyna taka oferta na wydziałach biologicznych w kraju, ale także z tego powodu, że będzie to kierunek bardzo praktyczny, pokazujący zastosowanie nowoczesnych metod ochrony i rekultywacji środowiska, określanych ogólnie jako biotechnologie ekologiczne" - podkreśliła w środę podczas konferencji pasowej dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz z Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UŁ.

 

Na kandydatów do studiowania biomonitoringu w nowym roku akademickim czekać będzie 60 miejsc. Kierunek adresowany jest do osób o zainteresowaniach przyrodniczych, ukierunkowanych na pracę w terenie. W programie studiów znalazły się zajęcia z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Znacząca ich część realizowana będzie w terenowych stacjach przyrodniczych. Studenci poznają metody pozyskiwania danych terenowych, oznaczania zebranego materiału biologicznego oraz opracowywania raportów środowiskowych i wdrażania kompleksowych metod poprawiających jakość środowiska.

 

"Chcemy nauczyć naszych studentów, jak funkcjonują ekosystemy wodne i w jaki sposób żyjące w nich organizmy reagują na zmiany wprowadzane przez człowieka; jak identyfikować płynące z nich zagrożenia i jakie metody stosować, aby naprawiać zmiany niekorzystne" - dodała.

 

Wpisany do programu studiów biomonitoring polega na analizie biowskaźników - m.in. określonych gatunków bakterii, glonów, porostów, grzybów, roślin i zwierząt - charakteryzujących się wąskim zakresem tolerancji na warunki środowiska i podatnych na jego degradację.

 

"Na podkreślenie zasługuje duża liczba zajęć praktycznych przewidziana dla studentów tego kierunku, która realizowana będzie w stacjach terenowych i laboratoriach, a także - co jest ewenementem - bardzo długie, prawie czteromiesięczne praktyki zawodowe na III roku, odbywające się w instytucjach związanych z ochroną środowiska" - zaznaczyła dr Wojtal-Frankiewicz.

 

Twórcy nowego kierunku przewidują, że jego absolwenci nie będą mieć trudności ze znalezieniem pracy - zarówno w jednostkach administracji rządowej, zajmujących się ochroną środowiska, jak i laboratoriach badawczych, firmach konsultingowych badających wpływ różnych czynników na środowisko czy realizujących ekspertyzy związane z planami ochrony obszarów.

 

Według ekspertów z WBiOŚ, w Polsce brakuje profesjonalnie przygotowanych specjalistów z dziedziny biomonitoringu i biotechnologii ekologicznych; związane z nimi zadania realizowane są przez nieliczną kadrę naukową skupioną w ośrodkach akademickich. Ich zdaniem, wywiązanie się ze zobowiązań wspólnotowych związanych z oceną i minimalizowaniem skutków degradacji biosfery wymaga wykształcenia nowych kadr.

 

Jak podkreślił prodziekan Wydziału prof. Maciej Bartos, WBiOS na UŁ jest największym wydziałem biologicznym w kraju. Zatrudnia ponad 220 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, w tym ponad 100 profesorów.

 

"Ta liczba przekłada się na potencjał naukowy i edukacyjny, jaki posiadamy. Możemy zaproponować studentom szerokie spektrum ciekawych i innowacyjnych treści kształcenia. Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne to czwarty innowacyjny kierunek, jaki oferuje nasz wydział - po ochronie środowiska, genetyce i mikrobiologii" - zaznaczył. (PAP)

 

agm/ ekr/

Tagi:
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi