Strona główna Aktualności

W sobotę Astrofestiwal w Radziejowie

08.06.2017 Astronomia, Popularyzacja nauki

Logo Astrofestiwalu w Radziejowie. Źródło: Astrofestiwal.

Co roku w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w różnych miejscowościach tego województwa odbywa się Astrofestiwal. W najbliższą sobotę, 10 czerwca, zagości w Radziejowie.

Festiwal ma formę pikniku rodzinnego. Gromadzą się na nim miłośnicy astronomii i tysiące widzów. Jest to okazja, aby spojrzeć w niebo przez teleskop, posłuchać ciekawych prelekcji, obejrzeć pokazy filmów, wygrać nagrody w konkursach, czy posłuchać koncertów.

 

Tegoroczna, szósta edycja Astrofestiwalu odbędzie się w Astrobazie Radziejów w Zespole Szkół i Placówek w Radziejowie. Astrobazy to sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych wybudowanych w kilkunastu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Z kolei sam Radziejów to miasto powiatowe na Kujawach w odległości 35 km od Inowrocławia. Liczy około 6 tysięcy mieszkańców. Najstarsze wzmianki o tej miejscowości w źródłach historycznych pochodzą z XII wieku.

 

Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 koncertem młodzieżowych gwiazd Radziejowa. Później, po rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego „Inspiracje Słońcem”, wystąpi zespół „Voices of the Cosmos”. Następne zaplanowane przez organizatorów atrakcje to „Kosmiczne studio nagrań” i multimedialny pokaz „Barwy Wszechświata”. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarka Natalia Kukulska, a na zakończenie widzowie obejrzą świetlny pokaz na budynku Astrobazy Radziejów.

 

Równocześnie z występami scenicznymi dostępne będzie od godz. 16.00 wiele stoisk, m.in. z pokazami sprzętu astronomicznego, eksperymentami naukowymi z fizyki i chemii, prezentacją łazika marsjańskiego, mobilnym teleskopem słonecznym. Odbędzie się też cykl prelekcji astronomicznych, pokazy nieba przez teleskopy oraz premiera radziejowskiego radioteleskopu.

 

Astrofestiwal - przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej - organizuje województwo kujawsko-pomorskie. Partnerami wydarzenia są powiat radziejowski i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Toruń.

 

Dokładny program VI Astrofestiwalu znajduje się na stronie internetowej www.astrofestiwal.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->