Strona główna Aktualności

W sobotę Astrofestiwal w Radziejowie

08.06.2017 Astronomia, Popularyzacja nauki

Logo Astrofestiwalu w Radziejowie. Źródło: Astrofestiwal.

Co roku w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w różnych miejscowościach tego województwa odbywa się Astrofestiwal. W najbliższą sobotę, 10 czerwca, zagości w Radziejowie.

Festiwal ma formę pikniku rodzinnego. Gromadzą się na nim miłośnicy astronomii i tysiące widzów. Jest to okazja, aby spojrzeć w niebo przez teleskop, posłuchać ciekawych prelekcji, obejrzeć pokazy filmów, wygrać nagrody w konkursach, czy posłuchać koncertów.

 

Tegoroczna, szósta edycja Astrofestiwalu odbędzie się w Astrobazie Radziejów w Zespole Szkół i Placówek w Radziejowie. Astrobazy to sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych wybudowanych w kilkunastu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Z kolei sam Radziejów to miasto powiatowe na Kujawach w odległości 35 km od Inowrocławia. Liczy około 6 tysięcy mieszkańców. Najstarsze wzmianki o tej miejscowości w źródłach historycznych pochodzą z XII wieku.

 

Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 koncertem młodzieżowych gwiazd Radziejowa. Później, po rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego „Inspiracje Słońcem”, wystąpi zespół „Voices of the Cosmos”. Następne zaplanowane przez organizatorów atrakcje to „Kosmiczne studio nagrań” i multimedialny pokaz „Barwy Wszechświata”. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarka Natalia Kukulska, a na zakończenie widzowie obejrzą świetlny pokaz na budynku Astrobazy Radziejów.

 

Równocześnie z występami scenicznymi dostępne będzie od godz. 16.00 wiele stoisk, m.in. z pokazami sprzętu astronomicznego, eksperymentami naukowymi z fizyki i chemii, prezentacją łazika marsjańskiego, mobilnym teleskopem słonecznym. Odbędzie się też cykl prelekcji astronomicznych, pokazy nieba przez teleskopy oraz premiera radziejowskiego radioteleskopu.

 

Astrofestiwal - przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej - organizuje województwo kujawsko-pomorskie. Partnerami wydarzenia są powiat radziejowski i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Toruń.

 

Dokładny program VI Astrofestiwalu znajduje się na stronie internetowej www.astrofestiwal.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi