Strona główna Aktualności
Uczelnie

MNiSW o potrzebie wygaszania na politechnikach kierunków nietechnicznych

09.06.2017 Uczelnie
Wrocław 03.10.2011 Pieniądze. soaPAP/Maciej Kulczyński

PAP © 2017 / Maciej Kulczyński 03.10.2011

O potrzebie wygaszania na politechnikach kierunków, które nie są techniczne, mówił na posiedzeniu sejmowej podkomisji przedstawiciel resortu nauki Jarosław Oliwa. Jak ocenił - warto, by akademie wychowania fizycznego miały inny niż dotąd instrument finasowania.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego omawiane były efekty wprowadzenia nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni.

 

Nowe zasady podziału tej dotacji obowiązują od 1 stycznia br. W tym roku ta dotacja dla uczelni publicznych dzielona jest według nowego algorytmu, ogłoszonego przez resort w grudniu 2016 r. Nowy algorytm premiuje m.in. utrzymanie na uczelni określonej relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej (do 13 studentów na jednego wykładowcę). Przy podziale dotacji rolę odgrywa też po raz pierwszy jakość kadry - mierzona kategorią naukową, a także umiędzynarodowienie.

 

Dyrektor Departament Budżetu i Finansów resortu nauki Jarosław Oliwa wyjaśnił, że algorytm "ma charakter dystrybucyjny, a nie kreacyjny - od samej zmiany algorytmu nie przybędzie pieniędzy".

 

Podsumował że, na nowym algorytmie tracą dwie grupy uczelni: uczelnie ekonomiczne oraz akademie wychowania fizycznego. Jak ocenił, w dużej mierze dzieje się dlatego, że kształcenie na tych uczelniach było masowe. Przedstawiciel ministerstwa zastanowił się, czy w finansowaniu AWF-ów nie powinien w większym stopniu partycypować minister sportu. Według przedstawiciela resortu nauki uczelnie te w żadnym algorytmie nie są w stanie konkurować z większością innych uczelni. "Element sportowy powinien mieć inny instrument finansowania" - ocenił, wypowiadając się na temat AWF-ów.

 

Mówiąc o tym, czy na algorytmie nie straciły politechniki, Oliwa powiedział: "Chcemy - to absolutnie świadomy ruch - by politechniki nie kształciły masowo na kierunkach, które nie są techniczne. Tu stopniowo kierunki niemające nic wspólnego z politechnicznymi kierunkami powinny być na politechnikach wygaszane" - ocenił.

 

Mówiąc o algorytmie, Mateusz Piotrowski z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej powołał się na opracowanie prof. Jana Cieślińskiego z Uniwersytetu w Białymstoku. "Z danych tych wyraźnie wynika przepływ dotacji w kierunku największych uczelni. Dotacja dla uczelni akademickich wzrosła w roku 2017 o 116,6 mln zł. Ten wzrost niemal w całości trafił do >>wielkiej piątki<< tzn. Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, UAM w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. W sumie ich dotacja wzrosła aż o 111,7 mln zł" - powiedział.

 

"Największe i najbogatsze uczelnie dostają dodatkowe miliony bez przeprowadzenia zmian" - dodał.

 

Oliwa skomentował, że na algorytmie wcale nie zyskują wszystkie najlepsze uczelnie - na nowym algorytmie straciła np. szósta największa uczelnia - Politechnika Wrocławska.

 

Zdaniem Piotrowskiego w nowym podziale środków widoczne jest też mocne zróżnicowanie lokalne. Według podanych przez przedstawicieli KKHP informacji, poważne straty w wysokości dotacji odnotowały uczelnie z województwa: pomorskiego (spadek o 17,9 mln zł), podlaskiego (-6,8 mln zł), zachodniopomorskiego (-4,7 mln zł), podkarpackiego (-1,9 mln zł), opolskiego (-1 mln zł) i świętokrzyskiego (-0,3 mln zł).

 

Przedstawiciel MNiSW zwrócił jednak uwagę, że można też znaleźć przykłady regionów, które na algorytmie zyskują - jest to np. województwo kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. "Nie ma idealnego systemu" - powiedział.

 

Odnosił się do zarzutów, że na algorytmie straciły uczelnie z mniejszych ośrodków. "Są uczelnie w największych polskich miastach, które na obecnym algorytmie straciły" - przyznał. Wskazał, że np. w Łodzi Uniwersytet stracił, zyskała jednak Politechnika. W Rzeszowie było podobnie. Ale w Poznaniu czy we Wrocławiu było odwrotnie - Uniwersytet zyskał, a Politechnika straciła.

 

Julian Srebrny z NSZZ Solidarność UW wyraził przekonanie, że nakłady na naukę powinny wzrosnąć, i to w ich ramach powinny być nagradzane uczelnie o najwyższej kategorii naukowej. "Jeśli chcecie, by algorytm nie narozrabiał w Polsce, nie spowodował istnienia Polski B - to już w 2018 r. musi być dodatkowy wzrost funduszy na naukę, i z tych funduszy trzeba finansować tę część związaną z kategoryzacją" - powiedział.

 

Oliwa zgodził się, że niezbędne jest znalezienie dodatkowych środków, aby polskie uczelnie badawcze mogły konkurować w skali Europy z uczelniami z Zachodu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi