Strona główna Aktualności
Uczelnie

MNiSW o potrzebie wygaszania na politechnikach kierunków nietechnicznych

09.06.2017 Uczelnie
Wrocław 03.10.2011 Pieniądze. soaPAP/Maciej Kulczyński

PAP © 2017 / Maciej Kulczyński 03.10.2011

O potrzebie wygaszania na politechnikach kierunków, które nie są techniczne, mówił na posiedzeniu sejmowej podkomisji przedstawiciel resortu nauki Jarosław Oliwa. Jak ocenił - warto, by akademie wychowania fizycznego miały inny niż dotąd instrument finasowania.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego omawiane były efekty wprowadzenia nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni.

 

Nowe zasady podziału tej dotacji obowiązują od 1 stycznia br. W tym roku ta dotacja dla uczelni publicznych dzielona jest według nowego algorytmu, ogłoszonego przez resort w grudniu 2016 r. Nowy algorytm premiuje m.in. utrzymanie na uczelni określonej relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej (do 13 studentów na jednego wykładowcę). Przy podziale dotacji rolę odgrywa też po raz pierwszy jakość kadry - mierzona kategorią naukową, a także umiędzynarodowienie.

 

Dyrektor Departament Budżetu i Finansów resortu nauki Jarosław Oliwa wyjaśnił, że algorytm "ma charakter dystrybucyjny, a nie kreacyjny - od samej zmiany algorytmu nie przybędzie pieniędzy".

 

Podsumował że, na nowym algorytmie tracą dwie grupy uczelni: uczelnie ekonomiczne oraz akademie wychowania fizycznego. Jak ocenił, w dużej mierze dzieje się dlatego, że kształcenie na tych uczelniach było masowe. Przedstawiciel ministerstwa zastanowił się, czy w finansowaniu AWF-ów nie powinien w większym stopniu partycypować minister sportu. Według przedstawiciela resortu nauki uczelnie te w żadnym algorytmie nie są w stanie konkurować z większością innych uczelni. "Element sportowy powinien mieć inny instrument finansowania" - ocenił, wypowiadając się na temat AWF-ów.

 

Mówiąc o tym, czy na algorytmie nie straciły politechniki, Oliwa powiedział: "Chcemy - to absolutnie świadomy ruch - by politechniki nie kształciły masowo na kierunkach, które nie są techniczne. Tu stopniowo kierunki niemające nic wspólnego z politechnicznymi kierunkami powinny być na politechnikach wygaszane" - ocenił.

 

Mówiąc o algorytmie, Mateusz Piotrowski z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej powołał się na opracowanie prof. Jana Cieślińskiego z Uniwersytetu w Białymstoku. "Z danych tych wyraźnie wynika przepływ dotacji w kierunku największych uczelni. Dotacja dla uczelni akademickich wzrosła w roku 2017 o 116,6 mln zł. Ten wzrost niemal w całości trafił do >>wielkiej piątki<< tzn. Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, UAM w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. W sumie ich dotacja wzrosła aż o 111,7 mln zł" - powiedział.

 

"Największe i najbogatsze uczelnie dostają dodatkowe miliony bez przeprowadzenia zmian" - dodał.

 

Oliwa skomentował, że na algorytmie wcale nie zyskują wszystkie najlepsze uczelnie - na nowym algorytmie straciła np. szósta największa uczelnia - Politechnika Wrocławska.

 

Zdaniem Piotrowskiego w nowym podziale środków widoczne jest też mocne zróżnicowanie lokalne. Według podanych przez przedstawicieli KKHP informacji, poważne straty w wysokości dotacji odnotowały uczelnie z województwa: pomorskiego (spadek o 17,9 mln zł), podlaskiego (-6,8 mln zł), zachodniopomorskiego (-4,7 mln zł), podkarpackiego (-1,9 mln zł), opolskiego (-1 mln zł) i świętokrzyskiego (-0,3 mln zł).

 

Przedstawiciel MNiSW zwrócił jednak uwagę, że można też znaleźć przykłady regionów, które na algorytmie zyskują - jest to np. województwo kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. "Nie ma idealnego systemu" - powiedział.

 

Odnosił się do zarzutów, że na algorytmie straciły uczelnie z mniejszych ośrodków. "Są uczelnie w największych polskich miastach, które na obecnym algorytmie straciły" - przyznał. Wskazał, że np. w Łodzi Uniwersytet stracił, zyskała jednak Politechnika. W Rzeszowie było podobnie. Ale w Poznaniu czy we Wrocławiu było odwrotnie - Uniwersytet zyskał, a Politechnika straciła.

 

Julian Srebrny z NSZZ Solidarność UW wyraził przekonanie, że nakłady na naukę powinny wzrosnąć, i to w ich ramach powinny być nagradzane uczelnie o najwyższej kategorii naukowej. "Jeśli chcecie, by algorytm nie narozrabiał w Polsce, nie spowodował istnienia Polski B - to już w 2018 r. musi być dodatkowy wzrost funduszy na naukę, i z tych funduszy trzeba finansować tę część związaną z kategoryzacją" - powiedział.

 

Oliwa zgodził się, że niezbędne jest znalezienie dodatkowych środków, aby polskie uczelnie badawcze mogły konkurować w skali Europy z uczelniami z Zachodu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi