Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: jest historyczna szansa, żeby przyciągnąć do Polski naukowców

09.06.2017 Uczelnie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Jarosław Sender 08.05.2017

Dziś jest historyczna szansa, żeby Polska zaczęła ściągać do siebie najlepszych naukowców - przekonywał wicepremier Jarosław Gowin, nawiązując do projektu ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Gowin był pytany w piątek w radiowej Jedynce o projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), który przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Według niego, dzięki projektowi można będzie przyciągnąć naukowców do Polski. "Przez 250 lat byliśmy drenowani z najwybitniejszych umysłów. Po wejściu do UE rozjechało się po Europie i po całym świecie kilkadziesiąt tys. polskich naukowców. W dużej części tych młodych, najzdolniejszych. Dziś jest historyczna szansa, żeby odwrócić ten wektor drenażu mózgów, żeby to Polska zaczęła ściągać swoje najświetniejsze umysły, ale też przyciągać naukowców nie tylko zza naszej wschodniej granicy, ale także zza zachodniej" - mówił Gowin

 

Jego zdaniem, Polska może zapewnić naukowcom m.in. bezpieczeństwo. "Polska jest bardzo bezpiecznym krajem. Naprawdę to ma znaczenie. Często rozmawiam z naukowcami, którzy mówią, że tutaj w Polsce czują się bezpiecznie" - dodał. Przyznał jednak, że wynagrodzenia naukowców nie są zbyt wysokie. Poprawiły się za to - kontynuował - warunki pracy dzięki funduszom unijnym. "Powstało wiele spektakularnych kampusów, chociażby kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pozycja polskich uczelni od wielu lat spadała, ale ten proces odwrócimy" - dodał wicepremier.

 

"Wzrastają i muszą wzrastać nakłady na badania naukowe. A ci zagraniczni naukowcy czy Polacy pracujący za granicą są przyzwyczajeni do tego, że nie utrzymują się z pensji. Na Zachodzie też one nie są wysokie. Oni się utrzymują z grantów naukowych. To jest powód, dla którego Polska zaczyna być krajem naprawdę atrakcyjnym dla dobrych naukowców" - dodał.

 

Gowin podkreślił, że reformę szkolnictwa wyższego buduje przez ciągły dialog. "Zobaczymy, czy ta metoda da efekt. Ale nawet Komisja Europejska chwali sposób, w jaki reformujemy polską naukę" - mówił.

 

W środę podczas pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie o NAWA, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej komisji.

 

NAWA ma być wyspecjalizowaną agencją rządową, której podstawowym celem będzie stymulowanie procesu umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Do najważniejszych zadań Agencji będzie należało inicjowanie programów stypendialnych dla cudzoziemców i programów wspierania wymiany akademickiej pracowników naukowych i dydaktycznych. NAWA zajmie się też upowszechnianiem informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz propagowaniem języka polskiego za granicą. Ponadto inne ministerstwa czy jednostki samorządu terytorialnego będą mogły powierzyć Agencji obsługę własnych programów stypendialnych. (PAP)

 

pż/ karo/

Tagi: mnisw , nawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->