Strona główna Aktualności
Technologie

15 mln zł od NCBR na rozwój polskiej platformy satelitarnej - HyperSat

10.06.2017 Technologie

Fot. PAP/ Marcin Obara 26.04.2017

15 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Będzie ona mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną różne instrumenty badawcze, umożliwiając prowadzenie misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych.

Dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjną platformę mikrosatelitarną firma Creotech Instruments S.A. otrzymała w ramach programu "Szybkiej ścieżki” - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

 

"Kwota 15 mln złotych na pojedynczy projekt rozwojowy całkowicie polskiej, a przy tym bardzo innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej oznacza zupełnie nową jakość w finansowaniu krajowego sektora kosmicznego" - komentuje prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona.

 

HyperSat to uniwersalna, modułowa platforma, na której można instalować różne instrumenty badawcze, i wynosić je w przestrzeń kosmiczną. Dzięki temu - pełniąc funkcję mikrosatelity - umożliwi ona realizowanie misji kosmicznych o różnym przeznaczeniu – od radiowych, przez telekomunikacyjne, po obserwacyjne. W najmniejszej konfiguracji satelita będzie mierzył 30x30x10 cm i ważył 10 kg. Może być jednak rozbudowywany do rozmiaru maksymalnego 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów.

 

Seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat może ruszyć już w 2020 roku. Platforma może służyć jako baza do realizacji polskich misji. Może być też produktem eksportowym i stać się podstawą do realizacji misji innych krajów.

 

"Otrzymane dofinansowanie pozwoli nie tylko znacznie podnieść potencjał polskiej branży kosmicznej, ale jak wierzymy, pozwoli także zaspokoić najbardziej palące potrzeby naszego kraju w obszarze obserwacji satelitarnej, w tym także w krytycznym obszarze zwiadu satelitarnego na potrzeby wojska, gdzie autonomia i dostęp do własnych, pewnych danych stanowi ogromną wartość i realnie przyczyni się do podniesienia polskiego bezpieczeństwa w tych trudnych czasach" – mówi dr Grzegorz Brona.

 

Jak zapowiada, Creotech Instruments S.A. chce uruchomić fabrykę satelitów. "Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych satelitów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach" - podkreśla Brona.

 

Zainteresowane udziałem w projekcie są m.in. Politechnika Warszawska oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Chętne do współpracy są także krajowe firmy, które specjalizują się w różnych komponentach dla przemysłu kosmicznego.

 

Dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznano w kolejnej edycji konkursu „Szybkiej ścieżki”. W ramach marcowego etapu do konkursu wpłynęły 24 wnioski. Na początku czerwca NCBR poinformowało, że zakończono ocenę merytoryczną zgłoszonych projektów. Do dofinansowania rekomendowano 12 z nich. Łączna kwota dofinansowania wyniosła blisko 55 mln zł.

 

Projekt złożony przez spółkę Creotech Instruments S.A., nie tylko otrzymał największe środki z pośród projektów objętych dofinasowaniem, ale także największą liczbę punktów ze wszystkich ocenianych wniosków. Nosi on nazwę „Renesans”, bo ma istotnie przyśpieszyć rozwój przemysłu kosmicznego w naszym kraju i jednocześnie istotnie obniżyć koszt misji satelitarnych na rynku globalnym.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan

Tagi: hypersat , ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi